Pazartesi günü Ege Denizi’nde meydana gelen deprem ile ilgili bazı açıklamalarda bulunan Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, depremin

Olası Marmara Depremine Karşı Hazırlıklı Olun
Pazartesi günü Ege Denizi’nde meydana gelen deprem ile ilgili bazı açıklamalarda bulunan Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, depremin yüzeye yakın olması nedeni ile İstanbul’dan da hissedildiğini belirtti.
Derinde Olan Deprem Daha Az Alanı Etkiler
Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, daha derinde olan depremlerin daha az bir alanı etkileyeceğini, yüzeye yakın olan depremlerin de bu nedenle daha fazla alana yayılıp, daha fazla alandan hissedileceğini, “Bu deprem yüzeye yakın olduğu için daha büyük alana yayılıyor. Ege Denizi, Midilli’nin güneyi için bu büyüklükteki bir deprem normal bir deprem. Olağan bir deprem, oradaki fayların özelliğinden dolayı 6-6,5 büyüklüğünde depremlerin olması gayet doğal. Depremin artçıları olacaktır. Bir hafta, 15 gün, bir ay sürecek artçıları beklememiz doğal. 5-,5,5 büyüklüğünde artçılar gelebilir. Onlara da biraz hazırlıklı olmamız lazım. Vatandaşların da sağ duyuyla hareket etmesi gerekir. Hasarlı binalar olabilir. Vatandaşlara, AFAD’ın uyarılarını dikkate alarak, bundan sonraki süreci geçirmelerini tavsiye ediyorum.” sözleri ile belirtti.
Deprem Yarın Olacakmış Gibi Hazırlı Olmalıyız
Haluk Özener, deprem ile ilgili bir tarih verilmesinin yanlış olduğunu, deprem yarın olacakmış gibi hazırlı olunması gerektiğini,  “Doğa uyumuyor. Yarın olacakmış gibi önlemlerimizi artırmamız lazım. Deprem anı, öncesi ve sonrası bir bütün. AFET yönetimi konusunda daha da çalışmamız gerekir.” şeklinde vurguladı.
Ayrıca Özener, olası Marmara depreminin büyüklüğünün bilimsel araştırmalar ile tahmin edildiğini, beklenen depremin büyüklüğünün 7 civarında olduğunu ve vatandaşların buna göre hazırlık yapması gerektiğini de ekledi. Deprem hazırlığının kentsel dönüşümün hızlandırılması, çürük yapıların tespit edilip, yenilenmesi ve dönüşümün yalnızca binalar için değil, ada, mahalle ve ilçe kapsamında yapılması gerektiğini de ekledi.
“Deprem Olacak Ama Ne Zaman Bilinmez”
Haluk Özener, depremin beklendiğini fakat herhangi bir tarih verilmesinin yanlış olduğunu belirtti. Tarih boyunca Marmara bölgesinde birçok depremin meydana geldiğini, psikolojik olarak kendimizi hazırlamamız gerektiğini, “Depreme karşı koyma şansımız yok, deprem önlenemez bir gerçek. Marmara’da da tarih boyunca depremler oldu. Anadolu plakası Marmara’da 2,5 santim hızla saat istikametinin tersinde güney batı yönünde hareket ediyor. Burada bir enerji birikiyor ve bu bir yerden dışarı çıkacak. Tarihsel depremler oldu, hala bu hareket sürüyor, yine bir deprem olacak. Ama ne zaman olacağını bilmediğimiz için bununla yaşamaya alışmamız lazım. Psikolojimizi bozmamamız, yarın olacakmış gibi de hazır olmamız lazım. ‘6 ay sonra, 1 sene sonra olacak, 2050’ye kadar olmaz’ gibi şeylere kulak asmamamız lazım. Bunları söylemek çok anlamlı değil. Tarih vermek bilimsellikten uzaklaştırıyor gibi.” sözleri ile belirtti.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.