Vadeli Çek Kullanımı Hakkında Bilgi

Türksiyat kanununa göre çeklerde herhangi bir vade düzenlemesi yoktur ve ne kadar vadeyle yazılabilir sorusunun cevabı da net bir şekilde verilmektedir ancak geleneksel olarak vadeli kullanımı ülkemizde alışılagelen şekilde uygulanır ve çek yazımı da buna göre yapılır.

Herhangi bir kısıtlamanın olmadığını belirtmekte fayda var fakat vadeli çeklerde yapılan düzenleme ülkemizde çok daha sık gerçekleştiriliyor. Çek düzenleme işlemini dilediğiniz zaman yapabilirsiniz, yani yasalar bu konuda sizlere herhangi bir engel koymuyor. Burada çok önemli bir detayı da belirtmek gerekiyor, çek hamili, ilgili çeki bankaya teslim ettiğinde eğer ki karşılığı mevcutsa vade göz ardı edilerek ödemesi yapılmak zorundadır. Eğer an itibarıyla çekin karşılığı yok ise işte bu durumda çekin vadesinin dolmasını beklemek zorundasınız.

Çek üzerinde belirlenen vade tarihi birkaç gün de olsa geçmiş ise şehir içinde olduğunuz takdirde 10 gün gibi kısa bir süre içerisinde, eğe farklı bir şehirde iseniz 20 gün içerisinde ve eğer yurtdışında iseniz 3 ay gibi uzun bir süre zarfında bankaya ibrazını belirtmek koşulu ile çekin tahsilatını kolayca yapabiliyorsunuz.

Çek Ne Kadar Vade İle Yazılabilir?

Türksiyat kanunları doğrultusunda çeklerin vadesi ile ilgili maddeler yer alıyor ve bu maddeler doğrultusunda vade ile ilgili işlemlere herhangi bir sınırlama getirilmiyor. Karşı tarafla anlaşmaya vardığınız takdirde bu süreyi ayarlayabilir ve vadeyi belirleyebilirsiniz. Genellikle çok uzun süreli olmayan vadelerde yazılan çekler, karşılığı hemen alınabilsin diye süre olarak kısa tutuluyor ve bu anlamda aylık vadeler karşımıza çıkıyor. Vade sınırlaması olmadığı halde sürenin kısa tutulması geleneksel bir anlayış diyebiliriz ve birçok esnaf, ya da büyük kurum da bu anlayış ile hareket etmeye devam ediyor ancak vade konusunda özgür olduğunuzu bilmeniz gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz