Vergi ödemekle yükümlü olan kişiler için emlak vergisi, kira gelir vergisi ve çevre temizlik vergisi gibi birçok vergi çeşidi bulunuyor. Ödenmesi gereken vergiler bazen vadesinde ödenmediği için gecikme olarak biliniyor ve bu borçların ne şekilde ödeneceği bilinmiyor. Peki vadesi geçen vergi borcu nasıl ödenir?

Vadesi geçmiş vergi borcu ödeme

Devletimize ödememiz gereken zorunlu vergiler kapsamında birçok vergi çeşidi bulunuyor. Bunlara en büyük örnek ise, emlak vergisi, kira gelir vergisi gibi vergiler oluyor. Bu vergilerin ise yıl içerisinde belirtilen zaman aralıklarında ödenmesi gerekmekte.

Emlak vergisi ödeme zamanları

  • 1. taksitler – Mart, Nisan ve Mayıs ayları,
  • 2. taksitler – Kasım ayı.

Çevre temizlik vergisi ödeme zamanı

  • 1. taksitler – Mart, Nisan ve Mayıs ayları,
  • 2. taksitler – Kasım ayı.

Kira gelir vergisi ödeme zamanı

  • 1. taksitler – Mart ayı,
  • 2. taksitler – Temmuz ayı.

Vergi borcu olan vatandaşların bu zaman aralıkların borçlarını ödemeleri gerekmekte. Ancak vergi borcunu bu dönemler arasında ödemediğinizi düşünürsek ne olur? Bu durum şöyle ifade edilmekte; “Vadesi geçmiş vergi borcu” olarak bilinirken bu borcun nasıl ödeneceği ise pek bilinmemekte. Vadesi geçen vergi borcu şöyle ödeniyor;

Vadesi geçmiş vergi borcu nasıl ödenir?

Vadesi geçmiş bir vergi borcunuz var ise, vergi dairelerine ödeyebilirsiniz. Bir diğer şekilde ifade edeceksek eğer, internet veya banka aracılığı ile vergi borçlarınızı ödeyemezsiniz.

Vadesi geçen bir vergi borcunuz var ise, bağlı olduğunuz vergi dairesine gidip kimlik numaranız ile ilgili kısımdan borç durumunuzu öğrenmeniz ve vezneye ödemeniz halinde gerçekleşir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz