Valinin Görevleri Nelerdir?

İç İşleri Bakanlığı tarafından önerilerek ataması Bakanlar Kurulu kararı ve Cumhurbaşkanı onayı ile yapılan Vali aynı zamanda şehir yönetimindeki en üst makamda bulunan kişidir. Şehir yönetimindeki en yetkili kişidir ve il yönetiminin en önemli organları Valiye bağlıdır. Peki, valinin görevleri nelerdir?

Vali Görev ve Yetkileri Nelerdir?

  • Cumhuriyet Bayramı için yapılan törenlere başkanlık yapar ve törendeki tebrikleri kabul eder. Törenin düzenlenmesinden, törene başkanlık etmeye ve törende sunulan tebrikleri kabul etmeye kadar tüm sorumluluk valiye aittir.
  • Kanun, yönetmelik, tüzük ve hükümet kararlarının ilan edilerek yayımlanmasını sağlar. Bakanlık tarafından kendisine tebliğ edilen emirlerin ve talimatların uygulamaya geçirilmesini sağlayarak gerekli tedbirleri alır.
  • Hükümet kararları, kanun, yönetmelik ve tüzükler ile kendisine tanınan hakları kullanmak için genel emir çıkartabilir.
  • Yönetimini üstlendiği ilin genel idaresini yerine getirme ve denetleme görevine sahiptir.
  • İl içerisinde verilen görevi yapacak bir teşkilat ya da çalışan bulunmaması durumunda bu görevi başka bir şube ya da daire başkanından talep edebilir. Bu talebin yerine getirilmesi zorunludur.
  • Askeri güç komutanı ilde validir ve ilin asayişini sağlamakla görevlidir.
  • İl içerisinde görevli olan memurların atamalarının ve yer değişikliklerinin yapılmasını sağlayabilir ya da bunlar için görüş bildirebilir. Memurların görev yerlerini belirleme ve görev yeri değişikliği yapma hakkına sahiptir.
  • Yönetim kuruluşları üzerinde vesayet yetkisini kullanma hakkına sahiptir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz