Valiyi Kim Atar?

İl bazında dikkate alındığında en üst yönetim yetkisi valilere aittir. Yani valiler illerin en üst düzey yöneticileridir. Valiler bulundukları makama seçimle değil atama ile gelir. Yani belediye başkanları gibi seçim yapılarak görev başına gelmeyip yetkili makamlarca yapılan atamalar sonucunda göreve başlar. Peki, valiyi kim atar?

Vali Ataması Nasıl Yapılır?

Valilik görevi son derece önemli bir görev olup bu nedenle atamaları da büyük önem taşımaktadır. İl genel idaresinin en tepesindeki isim olan valilerin ataması konusunda atılan ilk adım İçişleri Bakanlığından gelmektedir. İçişleri Bakanlığı tarafından valilik ataması için isimler belirlenmekte olup bu isimler Bakanlar Kuruluna önerilmekte, Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan isimler ise kararname şeklinde Cumhurbaşkanına sunulmaktadır. Cumhurbaşkanı tarafından bu isimlerin onaylanması durumunda ise valilik ataması gerçekleştirilmiş olur.

Vali Atamaları Ne Zaman Yapılır?

Valilerin görev süresi ile ilgili olarak herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Görevini layıkı ile yapan ve görev yaptığı ilde halkın saygı, sevgisini kazanan valiler görevlerine uzun süre devam etmektedir. Yine bu kriterleri taşıyan valiler daha kalabalık illerde görev yapmak için atama alabilmektedir. Ancak valinin görev süresi ile ilgili yasal bir sınırlama uygulama söz konusu değildir. Cumhurbaşkanı tarafından ataması yapılan valiler göreve başlarken valinin görev yeri değişikliği için de yine Cumhurbaşkanı onayı aranmaktadır. Cumhurbaşkanı onayı olmadan vali ataması ya da vali görev yeri değişikliği yapılması söz konusu değildir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz