Vasi Ne Demek, Vesayet Nedir?

Yasal işlemlerde sıklıkla kullanılan terimler arasında yer alan vasi ve vesayet terimleri pek çoğumuzun çok sık duymasına rağmen yine de hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmadığı terimlerdir. Peki, vasi ne demek, vesayet nedir?

Vesayet Nedir?

Vesayet ve velayet birbirleri ile son derece karıştırılan iki farklı kurumdur. Ancak özleri incelendiğinde farklı olan bu iki kurum hukuki temsil ve aldıkları sorumluluklar bakımından birbirlerine oldukça benzemektedir. Kamu görevi olarak kabul edilen bir kurum olan vesayet yasal hakları kısıtlanan ya da henüz reşit olmayan kişilerin hem haklarını koruma amacı güden hem de hukuken temsil edilmelerini amaçlamaktadır.

Vasi Ne Demek?

18 yaşından küçük olan yani henüz reşit olmayan ya da farklı nedenlerle hukuki hakları kısıtlanmış olan kişilerin temsil edilmesine yönelik mahkeme kararı ile atanmış olan yasal temsilcilere vasi adı verilmektedir. Yani yasal hakların temsilinde mahkeme tarafından atanarak yetki verilen ve kişinin “velisi” olarak kabul edilen kişiler vasi olarak kabul edilmektedir.

Hangi Durumlarda Vasi Tayini Gerekir?

Vasi tayinini zorunlu kılan bazı özel durumlar bulunmaktadır. Bunlardan ilki yaş küçüklüğüdür. Yani 18 yaşını doldurmayan kişilerin yasal temsilcileri olarak velileri kabul edilmektedir. Velisi olmayan kişilerin ise mahkemece vasi ataması yapılır. Buna ek olarak kısıtlılık olarak isimlendirilen akıl hastalığı, uyuşturucu bağımlılığı, hapis cezası, kötü yönetim ya da savurganlık gibi durumlarda da vasi ataması yasal olarak zorunlu kabul edilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


2 YORUMLAR


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

      Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz