Vasi Tayini Nasıl Yapılır?

Vasiyetinin yerine getirilmesini sağlamak ya da mallarının veyahut da çocuklarının işlerinde tasarruf edilmesini sağlamak isteyen kişiler bu amaç doğrultusunda vasi tayin etme hakkına sahip bulunuyor. “Vasi nasıl tayin edilir?” sorusunun yanıtını sizler için araştırdık. İşte vasi tayini için bilmeniz gerekenler…

Vasi Nasıl Tayin Edilir?

Vasi tayini için uygulanan hükümler Medeni Kanun kapsamında uygulanmakta olup atama konusunda uyulması gereken kurallar ve tanınan haklar bu madde hükümlerince belirlenmektedir. Bu amaçlar doğrultusunda tayin edilen kişiye ise vasi adı verilmekte olup vasi tayini belirli kurallar dahilinde ele alınmaktadır.

Atama usulü

  1. Vasinin atanması

MADDE 419.- Vesayet makamı, gecikmeksizin vasi atamakla yükümlüdür.

Gerek duyulduğunda henüz ergin olmayanların da kısıtlanmasına karar verilebilir; ancak, kısıtlama kararı ergin olduktan sonra sonuç doğurur.

Kısıtlanan ergin çocuklar kural olarak vesayet altına alınmayıp velâyet altında bırakılır.

  1. Geçici önlemler

MADDE 420.- Vesayet işleri zorunlu kıldığı takdirde vesayet makamı, vasinin atanmasından önce de re’sen gerekli önlemleri alır; özellikle, kısıtlanması istenen kişinin fiil ehliyetini geçici olarak kaldırabilir ve ona bir temsilci atayabilir.

Vesayet makamının kararı ilân olunur.

III. Tebliğ ve ilân

MADDE 421.- Atama kararı vasiye hemen tebliğ olunur.

Kısıtlamaya ve vasi atanmasına veya kısıtlanan velâyet altında bırakılmışsa buna ilişkin karar, kısıtlının yerleşim yerinde ve nüfusa kayıtlı olduğu yerde ilân olunur.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz