Vasinin Görev Süresi Ne Kadardır?

Kişinin vasiyetinin yerine getirilmesini sağlamak veya malları ya da çocuklarının işlerinde tasarruf edilmesini sağlamak amacı ile görevlendirdiği kişiye vasi adı verilmektedir. Vasilik hakkında uygulanacak olan kurallar Medeni Kanun kapsamında belirlenmektedir. Vasi hakkında merak edilen konuların başında ise vasinin görev süresi yer almaktadır. Peki, vasinin görev süresi ne kadardır?

Vasi Görev Süresi Ne Kadardır?

Vasinin görev süresi 456. Madde kapsamında belirlenmektedir. İlgili maddeye göre vasinin görev süresi 2 yıl olarak uygulanmaktadır. Yani vasi 2 yıllık zaman dilimi için atanmaktadır. Ancak yine aynı maddeye göre bu iki yılın dolması halinde vesayet makamı ihtiyaç duyması halinde bu süreyi her seferinde 2 sene olmak üzere istediği kadar uzatma hakkına sahiptir. Ancak 4 yıllık sürenin dolmasının ardından vasinin istemesi durumunda vasilikten kaçınma hakkı kullanılabilmektedir. Yani vasi isterse 4 senelik sürenin dolmasının ardından artık bu görevi kabul etmeme hakkına sahip değildir.

Vasinin Ücretini Kim Öder, Vasilik Ücreti Ne Kadar?

Vasi üstlendiği sorumluluk nedeni ile belirli bir tutarda ücret alma hakkına sahiptir. Bu ücret vesayet altına alınan kişinin mal varlığı üzerinden karşılanabileceği gibi aynı zamanda böyle bir mal varlığı bulunmuyorsa Hazine üzerinden de karşılanabilmektedir. Vesayet makamı bu ücreti yönetilen mal varlığının büyüklüğü, yönetim için harcanması gereken emek gibi belirli kriterler göz önünde bulundurularak belirlenmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz