Vasiyetnamelerin düzenlemesi 3 şekilde gerçekleşiyor. Bu 3 vasiyetname; Resmi, yazılı ve el vasiyetnameleridir. İlk olarak resmi vasiyetname hakkında bilgi verelim.

Resmi vasiyetname; Resmi bir memurun katılımıyla düzenlenen vasiyetnamelere resmi vasiyetname denir. Vasiyetnamelerin resmi hale gelmesi için hukuk tarafından yetkilendirilen ve medeni kanunlara uygun bulduğu memur tarafından bu vasiyetname gerçekleşir. Resmi vasiyetnamede memurun katılması zorunludur. Ayrıca resmi vasiyetname iki şekilde oluyor, ilkiokumayazmabilmeyenleri düzenleyecekleri vasiyet ve ikincisi okuma yazma bilenlerin düzenleyecekleri vasiyet şeklindedir.

Önceden hazırlanan vasiyet memur tarafından getiriliyor ve kendi söylemek istediklerinizi memura iletip, tutanağı vasiyetçi kişiye verilir. Altına okuyup imza atıldıktan sonra resmi hale getirilir. Vasiyet kabul edildikten sonra koruyup muhafaza edilir.

İkinci vasiyet şekli yani el yazılı vasiyetname; Bu vasiyet şekli de, vasiyetçi tarafından baştan sona kadar kendi el yazısı ile yazdığı vasiyet şeklidir. Tarih ve imza atıldığı sürece bu vasiyet kabul edilir. Bu vasiyet şeklinde memur zorunluluğu yoktur. Fakat kaybolma, tahrifat gibi önlemlerin önüne geçmek adına notere, sulh hukuk hakimine teslim edilir.

Son olarak sözlü vasiyetnameden bahsedelim. Sözlü vasiyetname olağanüstü durumlar için vardır. Bazı şartlar altında vasiyet yapma imkanı kalmıyor ve bu durumda da iki şahit gerekiyor. Vasiyetçi tarafından son arzular bu iki şahite de bildirilir ve vasiyetçiler söylenenleri Sulh hukuk ya da Asliye hukuk hakimine bildirir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz