Vasiyetname Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Kişinin ölümünden sonra sahip olduğu mal varlığını birine ya da birden fazla kişiye bırakması işlemine denilmektedir. Kişinin vasiyetname bırakması durumunda mal varlığı bu vasiyetnameye göre dağıtılmakta olup vasiyeti olmayan kişinin ölümü halinde ise mal varlığı yasal mirasçıları arasında kanuna göre dağıtılmaktadır. Vasiyet çeşitleri hazırlanma şekillerine göre belirlenmektedir ve 3 türlüdür.

Resmi Vasiyetname

İki tanık eşliğinde resmi memur eşliğinde düzenlenen vasiyetnamelere resmi vasiyetname adı verilmektedir. Noter, sulh hâkimi ya da kanunlar çerçevesinde kendisine bu görev verilen kişilere resmi memur adı verilmektedir. Resmi Vasiyetname bırakmak isteyen kişiler için ilk adım resmi memurun vasiyet bırakan ile görüşmesidir.

Bu görüşmede kişi mirasının nasıl paylaştırılmasını istediğini söyler ve resmi memur bununla ilgili bir yazılı evrak hazırlar. Vasiyet bırakan bunu okur ve onaylarsa imzalar. Bu imzanın ardından resmi memurda evrakı imzalayarak tarih atar ve iki tanığın huzurunda bir daha okunarak miras bırakanın mirasını kendi özgür iradesi altında yazarak imzaladığını söylemesi gerekir. Bunun ardından şahitler de mirası imzalar ve miras kayıt altına alır. Bundan sonra yeni bir miras yazılmaması durumunda bu miras kişinin ölümünden sonra geçerli olacaktır. Vasiyetnamenin aslı resmi memur tarafından saklanmaktadır.

El Yazılı Vasiyetname

En başından en sonuna kadar miras bırakan kişinin kendi el yazısı ile yazmış olmaları gereken, üzerinde ay, gün ve yıl ile tarihin belirtildiği ve imzalandığı vasiyetnamelere el yazılı vasiyetname adı verilmektedir.

Sözlü Vasiyetname

Üzerinde en çok tartışılan vasiyetname türü olan sözlü vasiyetname ölüm tehlikesi yaşaması, savaş ya da hastalık gibi durumlarda sözlü vasiyetname bırakma hakkına sahiptir. Yani resmi ve yazılı vasiyetnamenin yapılamadığı her durumda sözlü vasiyetname yapılması mümkündür. Bunun için iki tanık huzurunda vasiyetname bırakması ve bu vasiyeti yazılı olarak kayıt altına almalarını görev olarak yükler. Miras bırakan kişinin daha sonra bu acil durumu atlatması halinde yeni bir miras bırakması durumunda sözlü vasiyetname geçersiz kılınır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz