Vasiyetnamenin Bozulduğu Durumlar

Kişinin ölümünde hüküm doğurmak adına yapmış olduğu beyana vasiyetname deniyor. Yazılı ya da sözlü biçimde yapılabilen vasiyetnamenin bozulduğu bazı durumlar bulunuyor.

Vasiyetname Nedir?

Vasiyet, bir kişinin ölümünde hüküm doğurmak üzere yapmış olduğu irade beyanı olarak tanımlanıyor. Resmi olarak yapılabildiği gibi miras bırakan kişinin el yazısı ile ya da sözlü olarak da yapılabiliyor. Resmi vasiyetname, iki tanık kişinin katılması ile resmi memur tarafında düzenleniyor. Resmi memur; sulh hakimi, noter ya da kanunen kendisine bu yetki verilmiş olan bir görevli olabiliyor. Miras bırakan kişi, isteklerini resmi memura bildiriyor ve memur, vasiyetnameyi yazıyor/yazdırıyor. Ardından miras bırakan, yazılan vasiyetnameyi okuyup imzalıyor. Resmi memur, vasiyetnameye tarih ekleyerek imza atıyor.

Sözlü vasiyetnameyi tercih eden bir kişi, askerlik sürecinde ise teğmen ya da daha yüksek rütbeli bir subay; ülke sınırları dışında bir ulaşım aracında ise aracın sorumlu yöneticisi; sağlık kurumlarında tedavi görüyor ise sağlık kurumunun en yetkili yöneticisi hakim yerine geçiyor.

Vasiyetnamenin Bozulduğu Durumlar

Hükümden düşme

MADDE 541.- Mirasbırakan için sonradan diğer şekillerde vasiyetname yapma olanağı doğarsa, bu tarihin üzerinden bir ay geçince sözlü vasiyet hükümden düşer.

Vasiyetten dönme

  1. Yeni vasiyetname  ile

MADDE 542.- Mirasbırakan, vasiyetname için kanunda öngörülen şekillerden birine uymak suretiyle yeni bir vasiyetname yaparak önceki vasiyetnameden her zaman dönebilir.

Vasiyetnamenin tamamından veya bir kısmından dönülebilir.

  1. Yok etme ile

MADDE 543.- Mirasbırakan, yok etmek suretiyle de vasiyetnameden dönebilir.

Kaza sonucunda veya üçüncü kişinin kusuruyla yok olan ve içeriğinin aynen ve tamamen belirlenmesine olanak bulunmayan vasiyetname hükümsüz kalır. Tazminat isteme hakkı saklıdır.

  1. Sonraki tasarruflar

MADDE 544.- Mirasbırakan, önceki vasiyetnamesini ortadan kaldırmaksızın yeni bir vasiyetname yaparsa, kuşkuya yer bırakmayacak surette önceki vasiyetnameyi tamamlamadıkça, sonraki vasiyetname onun yerini alır.

Belirli mal bırakma vasiyeti de, vasiyetnamede aksi belirtilmedikçe, mirasbırakanın sonradan o mal üzerinde bu vasiyetle bağdaşmayan başka bir tasarrufta bulunmasıyla ortadan kalkar.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz