Vasiyetten Dönme Şartları Nelerdir?

/ 28 Şubat 2018 / 551 / yorumsuz
Vasiyetten Dönme Şartları Nelerdir?

Vasiyetten Dönme Şartları Nelerdir?

Bir kişinin ölümü halinde yasal mirasçılarına kalan tüm borçları ile mal varlığına miras adı verilir. Kişi mirasını sözlü ve yazılı olarak bırakılabilir. Mirasbırakan kişinin kendi el yazısı ile hazırladığı ve notere onaylattığı mirası en geçerli miras olarak kabul edilir ve yasal miras bırakmak isteyen kişilerin bu yöntemi tercih etmeleri önerilir. Ancak belirli şartlar altında kişi daha önce hazırlamış olduğu vasiyetnamesinden dönme hakkına da sahiptir. Vasiyetten dönme ya da vasiyetname iptali olarak adlandırılan bu durum için belirli şartların oluşması gerekir. Peki, vasiyetnameden dönme şartları nelerdir?

Vasiyetname Hangi Durumlarda Geçersiz Sayılır?

İlk yazılan vasiyetnamenin geçersiz kabul edilebilmesi için mirasbırakan kişinin yeni bir vasiyetname hazırlaması, eski vasiyetnameyi yok etmesi ya da ilk vasiyetnameyi tamamlayan yeni bir vasiyetname hazırlaması gerekmektedir. Bu 3 maddenin yerine getirildiği her durumda eski vasiyetname geçerliliğini kaybeder ve bu vasiyetnamede verilen hakların hiçbirin kullanımı mümkün değildir. Yeni bir vasiyetnamenin hazırlanması durumunda her zaman için önceki vasiyetname geçerliliğini yitirir. Önemli olan son tarihli olarak hazırlanan vasiyetnamedir ve bu vasiyetnameye göre yasal mirasçılar arasında mal paylaşımı gerçekleştirilir.

Vasiyetnamenin Yok Edilmesi Mümkündür

Yine mirasbırakan kişi tarafından içeriğinin tam olarak belirlenmesi imkânı olmadan yok edilen vasiyetnameler de geçerliliğini yitirir. Mirasbırakan kişi dışında üçüncü kişiler tarafından da kaza ya da kusur nedeniyle yok edilen vasiyetnamelerde geçersiz kabul edilir ancak bu tip durumlarda tazminat talep etme hakkı ortaya çıkar.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.
Etiketler