Vasiyet ne demek? Vasiyetten vazgeçme durumunda ne olur? Vasiyetten nasıl vazgeçilir? Vasiyet ölüm gerçekleştikten sonra, miras sahipleri ve malların kim yada kimlere bırakıldığını belirtmektedir. İşte vasiyetten vazgeçme hakkında detaylar…

Vasiyetten vazgeçme

Vasiyet, ölüm gerçekleştikten hemen sonra, miras sahibinin mal varlığını kime yada kimlere bıraktığını gösteren belgedir. Resmi şekilde ve miras bırakanın el yazısı ile yada sözlü bir şekilde yapılmaktadır.

Resmi vasiyetname düzenleme

Resmi vasiyetname, iki kişinin tanık olarak katılmasıyla resmi memur tarafınca düzenlenebilir. Resmi memur, sulh hakimi yada noter ile kanunla yetki verilmiş bir kişi olabilir. Vasiyetnameye tarih ve imza konulduğu gibi mirasbırakanın, vasiyetnameti okuduğunu, bunun son arzuları olduğunu memurun huzurunda tanık olan iki kişiye bildiriyor.

Tanıklar ise bu beyanın karşılarında yapıldığını ve miras bırakanın kendi isteğiyle belirttiğini vasiyetnameye yazarak altını imzalar. Vasiyetname içeriğinin tanıklara okutulması zorunlu bir işlem değildir.

Vasiyetten dönme..

1. Yeni vasiyetname  ile

542. maddeye göre miras bırakan, vasiyetname için kanunda belirtilen esaslara uyma şartıyla yeni bir vasiyetname yaparak öncekinden dönebilir. Vasiyetnamenin tamamı istenirse de bir kısmından dönebilirsiniz.

2. Yok etme ile

543. maddede ise mirasbırakanın, yok etme şartıyla da vasiyetnameden dönebileceği belirtiliyor. Kaza sonucunda yada üçüncü kişinin kusuruyla kaybolan ve içeriğinin aynı şekilde yada tamamen belirlenmesine imkan olmayan vasiyetnamenin hükmü artık yoktur. Tazminat isteme hakkı ise saklı kalmaktadır.

Sizlerinde vasiyetname hakkında soruları var ise, yorum kısmından ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz