Mahalleye dönüşen köylerde yaşayan tüketiciler için yeni düzenlemenin bulunduğu belirten Avukat Doğan, mahalleye dönüşen köylerdeki emlak vergisinin ertelendiği dile getirdi…

Mahalleye dönüşmüş olan köylerde emlak vergisinin ertelendiği açıklandı. Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Hukuk Komisyonu Başkanı Avukat İzzet Doğan, yeni yasayla beraber mahalleye dönüşmüş olan ve tüzel kişiliği artık olmayan köylerde emlak vergisinin 2022’ye kadar ertelendiğini söylerken, su faturalarının da 2022’ye kadar indirimli olacağını belirtti. Bunları yanı sıra ise haksız ödenen emlak vergisi ödemelerin de geri alınabileceğini dile getirdi.

Daha önceden 2020’ye kadar uzatılan bu durum yeni yasala beraber 31.12.2022 tarihine kadar uzatılmaktadır.

Hakkını Arayan Bilinçli Kullanıcılara Tam Destek!

İlk başlarda birçok belediye yasa kapsamında mahalleye dönen köy vatandaşlarından Anayasa’nın 73. maddesinde ki ‘Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür‘ ibaresini göstermiş ve emlak vergisini almıştı. Ancak anayasamızda ‘Vergi, resim, harç ve benzeri mali yükümlülükler kanunla konulur, değiştirilir veya kaldırılır’ ibaresiyle belirtilen süreler boyunca alınmayacağı olarak belirtildi.

Yasa kapsamında belirtilen süreler içerisinde emlak vergilerini alan belediyelerden bazıları haklarını geri isteyen bilinçli tüketicilere ödemelerini uzun süre sonra faizsiz olarak iade ettiler. Emlak vergisi iadesi için bir dilekçe ile belediyelere başvurmanız yeterli olacaktır. Eğer yapılan başvurulara 60 gün içinde yanıt verilmez ise, 30 gün içerisinde vergi mahkemesine dava açma hakkınız bulunuyor. Böylelikle hakkınızı geri alabileceksiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz