Vaziyet Planı Nedir?

Gerçekleştirilecek olan projenin tüm detayları ile gösterilmesi için yapılan ölçekli planlara vaziyet planı adı verilmektedir. İnşaatı gerçekleştirilecek olan bina ve bu binanın köşe noktaları parsel sınırı ile yollara olan uzaklığı bu plan ile detaylı olarak gösterilir. Vaziyet planının çizilme görevi projeyi gerçekleştirecek olan mimara aittir. Bu plan üzerinde inşaatı gerçekleştirilecek olan konutun yön durumu ve yeri gibi bilgilerin yanı sıra yolu, elektrik hattı ve su tesisatı gibi ince detaylar da bulunmak zorundadır.

Vaziyet Planında Neler Olur?

  • İnşaatı gerçekleştirilecek olan yapının oturacağı arsa üzerindeki konumu kuş bakışı ölçek kullanılarak ifade edilmesini sağlayan vaziyet planında kat sayısı, sokak – cadde aralığı, adres bilgileri ve konutun kesit görünüşü bulunur.
  • Vaziyet planı üzerinde kuzey işareti mutlaka yer almalıdır. Yine belli başı kotlar da vaziyet planı üzerinde gösterilir.
  • Arsa üzerinde birden fazla blok yapılacaksa ya da ayrı ayrı yapılar bulunacaksa bunların yine arsa üzerindeki konumu gösterilmelidir.
  • Arsa üzerinde yeşil saha, özel yol, spor tesisi gibi özel alanlar yapılacaksa bunlarda açıkça vaziyet planında yer almalıdır.
  • Vaziyet planı için ölçek olarak genelde 1/200 ya da 1/500 ölçekleri kullanılmakta olup, daha büyük projelerde 1/1000 ve 1/2000 gibi ölçeklerde kullanılabilir.
  • Yeşil saha, özel yol ve spor tesisi gibi alanların bulunması durumunda bunların belediye tarafından onaylanmış olması şartı aranır.
  • Genel inşaat projesi kapsamında vaziyet planı bulunuyorsa proje mimarı tarafından ek bir vaziyet planı sunulmasına gerek yoktur.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz