Vefat Eden Kişinin Vergi Borcu Silinir mi?

 

Gayrimenkul alımları durumunda vergi borcu gündeme gelmekte olup, bu borç gayrimenkul hukukuna dayalı olarak sorumlu tutuluyor. Bu durum da ise gayrimenkul sahibi olan kişilerin ölümü halinde ortaya çıkan vergi borcu durumu ne olur gibi sorular gelmektedir. Yani ölüm halinde vergi borcu silinir mi konusu gündeme gelmektedir.

Ölüm Halinde Vergi Borcu Ne Olur?

 

Ölüm halinde vergi borcu konusu Gayrimenkul Hukukuna dayalı olarak açıklanmakta olup, vergi borçları ölüm durumunda mirasçıları tarafından sorumlu tutulmaktadır. Vergi Usul Kanunu kapsamında ise mirasçıların sorumlulukları maddesine dayalı olarak vefat eden kişinin vergi borçları mirasçılarının sorumluluğuna dair bilgiler yer almaktadır. Buna göre ise;

Mirasçıların Sorumlulukları

 

Mirası reddetmemiş olan mirasçılar, yakınının ölüm halinde vergi borcukonusundan sorumlu olacaktır. Fakat mirasçılara devredilen vergi borcu, ölüm durumu nedeni ile beyanname verme gibi işlemler yer almasından dolayı kanun olarak 3 aylık bir süre eklenir. Yani konuyla ilgili zaman verilir. Ölüm durumu mirası reddetmemiş olan kişiler tarafından 3 ay sonunda vergi daireleri tarafından bildirilmesi gerekmektedir. Ölen kişinin emlak vergisi ödemesi tamamlandıktan sonra ise bu ölen kişi adına ilk ve son ödeme olarak kayıt altına alınır. Daha sonra ise miras kalan kişi vergiye tabi olur ve emlak vergileri o kişinin adına çıkmaktadır. Eğer ki vergi ödenmediği için zam gibi cezai uygulama söz konusu ise bu durum indirilerek mirasçıya esas borç alınıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz