Vefat Halinde Aile Konutu Şerhi Kalkar Mı?

Evli olan çiftlerin düzenli olarak kullandıkları ve yaşamlarını devam ettirdikleri konutlara aile konutu adı verilmektedir. Resmi olarak evli olan çiftlerin talep etmeleri durumunda aile konutunun tapusu üzerine aile konutu şerhi koydurma hakkı bulunmaktadır. Evlilik müessesini kuran çiftlerden birinin ölümü halinde aile konutu şerhi kendiliğinden kalkar mı?

Ölüm Halinde Aile Konutu Şerhi Kalkar Mı?

Medeni kanun aile konutu şerhi konulan taşınmazlar için belirli haklar vermektedir. Örneğin aile konutu şerhi konan bir taşınmaz her iki eşinde açık rızası bulunmadan bankaya ipotek olarak gösterilememekte ya da kiraya verilememektedir. Bu nedenle eşinin kendisinden habersiz evi satması ya da bankaya ipotek göstererek borçlanmasını istemeyen kişiler tapuda aile konutu şerhi koymayı tercih etmektedir.

Eşin ölümü halinde aile konutu şerhi için ise aşağıda yer alan kanun maddesi gereğinde hüküm verilmektedir;

MADDE 255.- Eşlerden birinin ölümü hâlinde, paylaşma konusu olan mallar arasında ev eşyası veya eşlerin birlikte yaşadıkları konut varsa; sağ kalan eş, bunlar üzerinde kendisine miras ve paylaşmadan doğan hakkına mahsup edilmek ve yetmezse bir bedel eklenmek suretiyle mülkiyet hakkı tanınmasını isteyebilir.

Haklı sebeplerin varlığı hâlinde sağ kalan eşin veya ölenin diğer yasal mirasçılardan birinin istemi üzerine, mülkiyet yerine intifa veya oturma hakkı tanınmasına da karar verilebilir.

Sağ kalan eş, mirasbırakanın bir meslek veya sanat icra ettiği ve altsoyundan birinin aynı meslek veya sanatı icra etmesi için gerekli olan bölümlerde bu hakları kullanamaz. Tarımsal taşınmazlara ilişkin miras hükümleri saklıdır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz