Vekalet Sözleşmesi Hangi Sebeplerden Dolayı Sona Erer?

 

Vekalet sözleşmesi, kişinin kendi yerine seçmiş olduğu kişi için, kendi işlerini halletmesi ve sonuçlandırması için vermiş olduğu sözleşmeye deniyor. Hangi durumlarda bu sözleşme sona erebiliyor?

Vekalet sözleşmesi, vekilin vekalet verenin bir işini görmeyi veya işlemini yapmayı üstlendiği sözleşmeye deniyor. Sözleşmeye söz konusu olan vekalet işinin kapsamı sözleşmede belirtilmediği takdirde, görülecek olan işin niteliğine göre belirleniyor. Vekil, üstlendiği işi, vekalet veren kişinin menfaatlerini gözeterek, sadakat ve özenle yürütmekle yükümlü tutuluyor.

6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu’nda vekalet sözleşmesinin sona ermesi ile ilgili olan maddeler şu şekilde;

MADDE 512– Vekâlet veren ve vekil, her zaman sözleşmeyi tek taraflı olarak sona erdirebilir. Ancak, uygun olmayan zamanda sözleşmeyi sona erdiren taraf, diğerinin bundan doğan zararını gidermekle yükümlüdür.

MADDE 513- Sözleşmeden veya işin niteliğinden aksi anlaşılmadıkça sözleşme, vekilin veya vekâlet verenin ölümü, ehliyetini kaybetmesi ya da iflası ile kendiliğinden sona ermiş olur. Bu hüküm, taraflardan birinin tüzel kişi olması durumunda, bu tüzel kişiliğin sona ermesinde de uygulanır.

Vekâletin sona ermesi vekâlet verenin menfaatlerini tehlikeye düşürüyorsa, vekâlet veren veya mirasçısı ya da temsilcisi, işleri kendi başına görebilecek duruma gelinceye kadar, vekil veya mirasçısı ya da temsilcisi, vekâleti ifaya devam etmekle yükümlüdür.

MADDE 514- Vekilin sözleşmenin sona erdiğini öğrenmeden önce yaptığı işlerden, vekâlet veren ya da mirasçıları sözleşme devam ediyormuş gibi sorumludur.

Avukat Vekaleti Süresi Ne Zaman Sona Erer?

Vekalet süresi ikiye ayrılır. İster süreli ister süresiz şekilde tanımlanabilir. Eğer vekalet süreli verilmişse, verilen süre sonrası iptal olunur. Bu işlem otomatik olarak uygulanır. Eğer vekalet süresiz verilmiş ise, istenildiği taktirde avukatla iletişime geçilerek, vekalet iptal edilebilir. Bu işlemler basit olmakla beraber artık günümüzde sorun çıkarak bir işlem olmaktan kalkıp, uygulanması basit hale gelmiştir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz