Vekalet Verilen Kişinin İşlemlerine İtiraz

Vekalet sözleşmesi, kişinin kendisi yerine seçmiş olduğu kişi için, kendi işlerini halletmesi ve sonuçlandırması için yapılan sözleşmeye deniyor. Vekalet verirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor.

Vekalet Verilen Kişinin Yaptığı İşlemlere İtiraz

Vekalet verilen davalarda uğranacak olan zararların sonuçları, vekili bağlayıcı olmuyor. Fakat görevini yapmakta olan avukattan kaynaklanan bir hata bulunuyor ise avukat bu durumdan sorumlu tutuluyor. Mesleki olarak hatalı olduğu düşünülen avukat, bağlı bulunduğu baroya şikayet edilebiliyor. Ve maddi ve manevi tazminat davası açılabiliyor. Vekalet kapsamı dışında kalan girişimler için cezai yaptırım talebinde bulunulabiliyor ve yine maddi ve manevi tazminat davası talebinde bulunulabiliyor.

Vekalet Sözleşmesinin Sona Erdirilmesi

Vekalet sözleşmesinde vekil, vekalet veren kişinin bir işini görmeyi ya da işlemini yapmayı üstleniyor. Sözleşmeye konu olan vekalet işinin kapsamı sözleşmede belirtilmemiş ise görülecek olan işin niteliğine göre belirleniyor. Sözleşmeyi sona erdiren bazı hususlar bulunuyor. Borçlar Kanunu kapsamında söz konusu hususlar şu şekilde sıralanıyor;

– Vekâlet veren ve vekil, her zaman sözleşmeyi tek taraflı olarak sona erdirebilir. Ancak, uygun olmayan zamanda sözleşmeyi sona erdiren taraf, diğerinin bundan doğan zararını gidermekle yükümlüdür.

– Sözleşmeden veya işin niteliğinden aksi anlaşılmadıkça sözleşme, vekilin veya vekâlet verenin ölümü, ehliyetini kaybetmesi ya da iflası ile kendiliğinden sona ermiş olur. Bu hüküm, taraflardan birinin tüzel kişi olması durumunda, bu tüzel kişiliğin sona ermesinde de uygulanır.

Vekâletin sona ermesi vekâlet verenin menfaatlerini tehlikeye düşürüyorsa, vekâlet veren veya mirasçısı ya da temsilcisi, işleri kendi başına görebilecek duruma gelinceye kadar, vekil veya mirasçısı ya da temsilcisi, vekâleti ifaya devam etmekle yükümlüdür.

– Vekilin sözleşmenin sona erdiğini öğrenmeden önce yaptığı işlerden, vekâlet veren ya da mirasçıları sözleşme devam ediyormuş gibi sorumludur.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz