Yapı Kayıt Belgesini Kimler Alabilir?

Yapı kayıt belgesinin başvuru sürecinde bu belgenin temin edilmesi yolunda belirli kriterlerin vatandaşlar tarafından tam anlaşılmadığı aslında oluşan soru işaretlerinden net bir şekilde anlaşılıyor. Özellikle belgeyi alan kişi mi yapı mı sorunsalı çok fazla kaygı ve endişeye sebep oluyor. Yapı kayıt belgesini alabilmek için yapı maliklerden herhangi birisinin veya vekâlet verilen bir kişinin bu başvuruyu yapması mümkün. E-devlet üzerinden yapabileceğiniz başvurularda illa ve kesin olarak yapı sahibinin bilgisayar başında olması gerekmiyor. Dolayısı ile bilgileri temin edeceğiniz bir kişi de sizin yerinize bilgileri doğru bir şekilde girerek yapı kayıt belgesini almak için başvuruda bulunma şansına sahip olabiliyor.

Vekâleten Yapı Kayıt Belgesi Alınır Mı?

Vekâleten yapı kayıt belgesi alınması da bu verilere bakarak son derece doğal bir gelişme olarak lanse edilebilir. Daha sonra sorun çıkarmaması adına yapılacak olan bir vekâlet sözleşmesi ile beraber gayet kolay bir şekilde e-devlet şifreniz ile sisteme girerek ilgili yerleri doldurduktan sonra yapı kayıt belgesi başvurunuzu tamamlayabiliyorsunuz. Tabi ki burada esas anlatılmak istenen nokta belgenin kişiye değil yapıya verildiği ile alakalı. Yani kısacası belge yapı üzerine olan bilgileri ile beraber size ve vekâlet verdiğiniz kişiye verilebiliyor. Eğer çevrimiçi olarak değil kurumlara giderek başvuruda bulunacaksınız da vekâlet sözleşmesi ve yapının ilgili belgelerinin olması yeterli bir durum.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz