Vekâletname Nasıl İptal Edilir?

 

Vekâletnamelerin iptal edilme durumundan bahsetmeden önce vekâletnamenin ne olduğundan bahsetmekte yarar var. Vekâlet, bir kişinin kendisi için yapacağı işlemleri bir başka kişiye yetki vererek onun yerine yaptırılması işlemine vekâlet denmektedir. Vekâletname ise bu yetki için düzenlenen evraka denmektedir. Vekâletnameler noterler aracılığıyla hazırlanmaktadır. Bu yüzden vekâletname düzenlemek isteyenlerin başvuracağı yer noterliklerdir. Vekâletnameler süresiz olarak hazırlanabileceği gibi, süreli vekâletnamelerde hazırlanmaktadır. Vekâlet iptalleri genellikle süresiz vekâletnamelerde görülmektedir.

 

Süresiz Vekaletnameler

 

 

 

Süresiz vekâletnamelerde yetki verdiğiniz kişi sizin yerinize birçok işlemi gerçekleştirdiğinden hak kaybına ve mağduriyetlerin yaşanmaması için bu tür vekâletnamelerin iptal edilmesi önemli bir konudur. Vekâletnamelerin iptali içinde yine noterlere başvurmak gerekmektedir. Vekâletname hangi noterlikte düzenlenmişse yine o noterliğe gidip, vekâlet iptal harcını ödeyerek vekâlet verilen kişinin sizin işlemlerinizi yapabilme hakkı elinden alınmaktadır. Ayrıca süreli vekâletname ise, vekâletnamenin iptali ile otomatik olarak geçersiz sayılacaktır. Vekâletname düzenlenirken süreli olması vekâlet veren kişinin haklarının daha iyi korunabilmesini sağlamaktadır. Bu yüzden vekâletname hazırlarken mutlaka süreli vekâletname türün tercih etmeniz gerekmektedir.

 

Vekilin Vekil Tayin Etmesi

 

Vekil, noter aracılığı ile kendi hakkında hukuksal işlemlerin gerçekleştirilmesi amacı ile verilen vekalet ile gerçekleşmekte olup, vekilin vekil tayin etmesi için vekalet veren asıl kişinin vekalet verdiği kişinin vekaletinde vekil tayin etme yetkisinin verilmiş olması gerekmektedir. Eğer ki bu ibare vekalet üzerinde bulunuyor ise vekil vekalet sahibinin işlemleri için başka bir vekil tayin edebilir.

 

Tevkil Yetkisi Ne Demek

 

Vekilin vekil tayin etmesi için noter aracılığı ile aldığı vekaletname üzerinde vekil tayin edebilir yerine tevkil yetkisi ibaresinin bulunması da aynı anlama gelmektedir.

 

İki Kişiye Vekalet Verilir mi?

 

İki kişiye vekalet verilir mi konusunda sınırlama olmadığı için iki kişiye vekalet verilmesi mümkün bir durumdur.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz