Pek çok işlemin gerçekleştirilmesinde kullanılan vekâletnamelerin geçerli olarak kabul edilebilmesi için mutlaka sahip olmaları gereken hususlar bulunmaktadır. Peki, vekâletnameler

Vekâletnamelerde Olması Gereken Maddeler Nelerdir?
Pek çok işlemin gerçekleştirilmesinde kullanılan vekâletnamelerin geçerli olarak kabul edilebilmesi için mutlaka sahip olmaları gereken hususlar bulunmaktadır. Peki, vekâletnamelerde olması gereken maddeler nelerdir?
Vekâletnamede Olması Gerekenler Nelerdir?
Vekâletnamenin mutlaka yetkili makamlar tarafından düzenlenmiş olması gerekir. 
Düzenlenme şeklinde gerçekleştirilmelidir. 
Vekâlet veren tarafın mutlaka resminin vekâletname üzerinde yer alması gerekir. 
Vekalet için kimlik tespiti pasaport ya da nüfus cüzdanı kullanılarak yapılmalıdır. 
İşleme yetkisi tam olmalıdır. 
Tapu için vekâletname verilmesi durumunda bunun açık olarak vekâletnamede belirtilmiş olması gerekir. Örneğin taksim için vekâlet verilen bir kişi tapuda kesinlikle satış işlemi gerçekleştiremez. Bu nedenle tapu dairesinde sorun yaşanılmaması adına mutlaka yetki verilecek olan işlem vekâletname üzerinde açık bir şekilde belirtilmelidir. 
Genel vekâletname verilebileceği gibi özel vekâletname verilmesi de mümkündür. T.C. hudutları içerisinde yer alan taşınmazlar ibaresi ile verilen vekâletname genel vekâletname için örnek oluştururken Ankara ili Keçiören ilçesi Uyanış Mahallesi ibaresi ile verilen vekâletname ise özel vekâletname olarak kabul edilir. Bunlara ek olarak vekâletname içerisinde ada, pafta, parsel ve kapı numarası bilgilerine yer verilirse ilgili vekâletname ile sadece o taşınmaz için işlem yapılabilir. 
Taşınmazın satın alınmasından önce düzenlenen vekâletname ile yine tapuda işlem yapılması mümkün değildir. Bu nedenle düzenlenen vekâletname mutlaka taşınmazın satın alınma tarihinden sonra düzenlenmiş olmalıdır. Ancak vekâletnamede “bu tarihe kadar olan ve bu tarihten sonra satın alacağım tüm taşınmazlar içindir” gibi bir ibare bulunması durumunda vekâletname kabul edilir. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.