Vekaletsiz İş Görme Nedir Nasıl Görülür?

 

Vekalet başkası adına hukuki anlamda işlem yapmaya yaramakta olup, ayrı ayrı da verilebilir. Örneğin bir kimse evi var ise ve o ev üzerinde bir kimsenin de işlem sağlamasını istiyor ise ev için vekalet verebilir. Ya da bu durum taşıtlar içinde geçerli olabilir. Yani genel anlamda da vekalet söz konusu olabilir. Vekaletler noter huzurunda verilmekte olup, kıymetli evrak niteliğindedir. Vekalet verilen kimse o kişinin verdiği vekalette bulunan maddeler dahilinde onun adına işlem yapma hakkına sahiptir. Vekalet söz konusu olmadan işlem yapılması haline ise vekaletsiz iş görme denmekte olup, kendi haricinde bir başka kişinin hukuk alanına müdahale etmesi durumunda kullanılan bir ifade olarak bilinmektedir. Peki, vekaletsiz iş nasıl görülür?

Vekaletsiz İş Nasıl Görülür?

 

Vekaletsiz iş görme nedir konusu yukarıda da belirttiğimiz üzere, bir kimsenin hukuksal alınan müdahale sırasında kullanılmaktadır. Vekaletsiz iş nasıl görülür konusunda ise aslında bunun hukuki boyutu Borçlar Kanunu kapsamında devreye girmektedir. Vekaletsiz iş görme başkasının adına iş gören anlamına gelirken eğer ki o işi sahibinin menfaati doğrultusunda görüyor ise geçerli olmaktadır. Bu durum aynı zaman kişilerin iradesine bağlı olarak da değişmekte olup, vekaletsiz iş görme de kişinin rızası da oldukça önemli konular arasında yer almaktadır. Her ne kadar iş görülse de kişinin rızası bulunması gerekmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz