Vekil Olan Vekalet Verebilir mi?

Tapu işlemi sırasında gayrimenkul satışı için tapu memurunun istediği evrakları forumun diğer konularında bulabilmeniz mümkün. Bu kısımda sadece herhangi bir gayrimenkulün satışı için müvekkilin vekil tayin ettiği bir kişinin o vekalet ile birlikte başka bir kişiye vekalet verip veremeyeceği konusunda bilgi verilecektir.

 

 

İnternet üzerinde net bir bilgi olmamakla birlikte karşılaştığımız bir satış işlemi doğrultusunda gelişmeler şu şekilde;

Asıl mülk sahibi yurt dışında olduğu için, mülk sahibi kızına vekalet vermiş. Tapu işleminin yapılması için kızı mülkün bulunduğu ilçeye gelemediğini anladığımızda bizde kendisinden gayrimenkulün ücretini ödeyerek vekalet almak istedik Araştırma yaptığımızda Vekil olan vekalet verebilir fakat vekaletname üzerinde “Tevkil Yetkisi” ibaresi olması gerektiğine ulaştık. Yani aslında vekil olanda bir başka kişiye vekalet verebilir fakat bahsettiğimiz gibi vekaletname üzerine tevkil yetkisi ibaresi olması gerekiyor. Aksi halde başka bir kişiyi vekil tayin edemez. Bunun yanında vekaletnamede belirtilen tüm yetkileri kullanmaya haiz durumda olur.

 

Vekalet İptal Ücreti

 

Bazı kişiler kendilerinin adına hukuksal işlemlerin gerçekleşmesi için vekalet verme seçeneğini kullanmakta olup, vekaletler çeşitli nedenlerden dolayı, çeşitli sınırlandırmalar ile verilebilir. Vekaletler süreli olarak verildiği gibi süresiz şekilde de verilmesi mümkün olup, verirken vekaletten daha sonra vazgeçerek düzenleme yaptırarak vekalet iptali bile sağlanabilir. Bu durum da ise tabi ki vekalet verirken ödenen ücret dışında vekalet düzenleme adı altında vekalet iptal ücreti devreye girmektedir. Vekalet iptal ücreti ise her yıl değiştiği için güncel tutar olarak,134,33 TL olarak talep edilmektedir.

 

Vekalet İptali Sorgulama

 

Vekalet iptal edilmesi durumunda notere giderek verilen vekaletin düzenlemesi yani iptal edilmesi talep edilmesi durumunda vekalet iptali sorgulama işlemine gerek kalmadan verilen vekalet direk olarak iptal edilebilir.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


2 YORUMLAR


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

      Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz