Ölüm sonrası mirasçıların hak sahibi olduğu mallara veraset beyanı yapılmadığı takdirde veraset cezası verilmektedir. Peki bu ne gibi cezai işlemler getiriyor? İşte detaylar…

Veraset beyanı cezası nedir?

Bir kişinin ölümünden sonra murisler üzerine taşınır yada taşınmaz malların kalması üzerine veraset beyanı yapılması gerekiyor. Eğer o yıl içerisinde yapılmazsa usulsüzlük cezası kapsamında cezai işlemler uygulanmaktadır. Kanun kapsamında birçok bilgiye yer verilmiştir.

Mallar ile ülkemizde yer alan malların veraset tariki ile yada bir suretle ivazsız bir şekilde herhangi bir şahıstan diğer şahısa kalması durumunda vergi ödenmesi gerekiyor. Örnek verecek olursak eğer, mirasçı olarak sizlere bazı mallar kaldı. Bu durum üzerinde sizler söz konusu taşınmazlarla ilgili bir beyan yapıp daha sonra vergisini ödemeniz gerekmekte.

Veraset vergisini yasaya uygun şekilde yapılmadığı taktirde veya belirtilen süreden sonra yapılması üzerine usulsüzlük cezası uygulanacaktır. Her mirasçı için ayrı ayrı cezai işlem uygulanacak.

Vergi için kanun kapsamında bu vergiyle alakalı kişilerin mutlaka beyan etmesi ve beyan vermesinden 15 gün kadar sonra vergisini ödemesi gerekiyor. 15 gün süreden sonra cezai işlem başlatılacak ve her mirasçıya ayrı ayrı ceza kesilecektir. 4 Mirasçı varsa, bu dört kişiye ayrı ayrı ceza uygulanacaktır.

Sizlerinde soruları varsa eğer, yorum kısmından sorabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz