Yakınınızın vefat ettiği ancak size bırakmış olduğu mirasın borç olması durumunda veraset ilamı almak gerekli mi? Reddi miras işlemleri nasıl, nereye ve ne zaman yapılır? İşte detaylar…

Veraset ilamı almak şart mı?

Herhangi bir kişinin ölmesinden sonra gerekli kurumlar önünde resmileşmesi ve hukuksal sonuçların karşılandığı onaylanana dek yapılması gerekenlerin başında veraset ilamı yer almaktadır. Veraset ilamı, herhangi birinin vefatından sonra, yakınlarına bırakmış olduğu mirasın ve mirasçıların kim olduğunu gösteren bir belgedir. Veraset ilamı ölüm sonrası hukuk kapsamında tescil edildiği gibi mecburi bir işlemdir.

Veraset ilamı çıkarılmasında herhangi bir sınır yoktur. Ülkemizin tüm yerinde mahkemeler bu iş için yetkilidir. Yinede işlerin daha hızlı olmasını isterseniz genel bölgedeki mahkemeleri tercih etmeniz gerekiyor. Bu ilam ayrıca noterden de çıkarılabilmekte. Aldığınız veraset ilamında mirasçılara kalmış olan mirasın, para yada mal mülk olmaması; bunun yerine vergi borcu yada banka borcu gibi borçların olması durumunda, mirasçılar reddi miras işlemlerini başlatarak mirası reddetmek isteyebilirler. Peki bu reddi işlem nasıl oluyor.

Mirasın reddi nasıl ve ne şekilde olur?

Mirasın reddi işlemlerinde yetkili mahkeme mirası bırakanın en son ikamet etmiş olduğu Sulh Hukuk mahkemesi oluyor. Mirasın üç ay içerisinde reddilebilmekte. Bu süre zarfında mirasçılar için mirasın daha sonradan öğrendikleri veya ispat edemedikleri sürece, mirasıbırakanın ölümünü sonradan öğrendiklerini tarihten itibaren başlamakta.

Bu süre zarfı içerisinde ret beyanı, mirasın açılmış olduğu Sulh mahkemesince özel kütüğe yazılı ve reddeden mirasıçının isteği üzerine kendisine reddi gösteren bir belge de verilebilmekte.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz