Veraset İlamı İle İlgili Ceza Ne Kadar

Veraset İlamı; mirasçıların mahkeme yoluyla kanıtlamaları gerektiği sonucunda, taşınır ve taşınmaz malları kendi adına veya ilgili ev sahibiyle ortak olduğunu bildirmeleridir.

Veraset Beyanının Verme Süresi ne Kadar?

Vefatı Türkiye’de Gerçekleşmişse ; Ölüm tarihinden sonra mirasçılar Türkiye’de bulunuyorsa 4 ay içerisinde

Vefatı Yurtdışında Gerçekleşmişse ; Ölüm tarihinden sonra mirasçıları yurtdışında bulunuyorsa 6 ay içerisinde,

Vefat durumu yabancı ülkede gerçekleşmişse ölüm zamanından itibaren varisler Türkiye’de bulunuyorsa 6 Ay içinde veraset ilamı vermeli, Bu süre Aynı ülkede bulunuyorlarsa 4 ay, ölen kişinin bulunduğu ülkeden farklı bir ülkede bulunuyorsa veraset ilamı verme süresi 8 aydır.

– Gaiplik durumunda, gaiplik ilgili karar, ölüm kayıt defterine kayıt tarihinden itibaren 1 ay içinde verilmelidir.

Veraset ve İntikal Vergisi, ölüm tarihi itibariyle 3 yılda her yıl olmak üzere Mayıs ve Kasım aylarında 2 eşit taksitte ödenecektir.

Veraset beyanı Nereye Veriliyor?

Veraset beyannamesi, ölen kişinin son ikametinin öldüğü yerde vergiyi verir. Ölen kişinin yabancı bir ülkede ikamet etmesi halinde, bu durumda vergiden muaf tutulan yerin en son bulunduğu yerdeki vergi dairesine verilir.

Veraset Beyanı Verilmezse Cezası Ne Kadar?

Veraset ve İntikal vergisi, kanunda öngörülen sürenin sona ermesinden sonra veya bildirim yapılmadığında verilir.
– Beyan, öngörülen dosyalama süresinin bitiminden itibaren 15 gün içinde yapılan ilk ek süre içerisinde yapılırsa, “Usulsüzlük Cezalarına Ait Cetvel” in 3. satırında ikinci derece usulsüzlük cezası kesilir.

 

Beyannamenin, 15 günlük birinci ilave süre geçtiğinde, ikinci ilave süreye ilişkin idarece herhangi bir tebligat yapılmadan verilmesi durumlarında, 20 Haziran 1991 tarihli ve 44671 sayılı 1991/1 Seri No.lu Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu İç Genelgesinde  açıklandığı şekilde ikinci derece usulsüzlük cezası kesilir.

-İdare tarafından ikinci 15 günlük ek süre içerisinde ceza verilirse, birinci derece usulsüzlüğün ceza çizgisinin üçüncü satırında kesilir.

-İkinci 15 günlük dönemden sonra ceza verilmezse, ceza verilmezse, yasaya aykırılık da olduğu için kanuna bağlı cetvelin üçüncü satırındaki birinci dereceden düzensizlik cezası iki kat olarak kesilir. Ancak, Vergi Kanununun 336. maddesi hükmü dikkate alınmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz