Veraset İlamı Ne Zamana Kadar Verilmeli?

Vefat eden kişinin mirasçılarının kim olduğunu ve mirastan pay alma hakkına sahip olan kişilerin belirlenmesi için ölümden sonra verilen belgeye veraset ilamı adı verilmektedir. Peki, veraset ilamı ne zamana kadar verilmeli, veraset ilamı çıkarma süresi nedir?

Veraset İlamı Nereden Alınır?

Veraset ilamı çıkarmak isteyen kişilerin kullanabilecekleri iki seçenek bulunuyor. Bunlardan ilki ilgili belgeler ile beraber Sulh Hukuk Mahkemesine başvuruda bulunmaktır. Sulh Hukuk Mahkemesi veraset ilamı çıkarmaktadır. İkinci seçenek ise noterden veraset ilamı almaktır. Hatırlanacağı üzere yapılan yasal düzenleme ile beraber 01.10.2011 tarihi itibari ile noterlere de veraset ilamı çıkarma yetkisi verilmiştir.

Veraset İlamı Çıkarma Süresi Nedir?

Veraset ilanının çıkarılması için uygulanmakta olup bir yasal sınırlama bulunmamaktadır. Yani yasal mirasçılar diledikleri zaman veraset ilamı çıkarma hakkına sahiptir. Bu konuda uygulanan bir yasal sınırlama bulunmamakla beraber miras yolu ile gayrimenkul intikali olan kişilerin 3 ay içinde veraset beyanı yapmaları zorunlu tutulmaktadır. Bu nedenle verilecek olan bu beyanda geç kalmamak adına en geç 3 ay içinde veraset ilamı çıkarılması gerekmektedir.

Veraset İlamı Geçerlilik Süresi 

Çıkarılan veraset ilamı için uygulanan bir geçerlilik süresi bulunmamaktadır. Yani bir kere çıkarılan veraset ilamı ömür boyu geçerliliğini korumakta olup yenilenme zorunluluğu da bulunmamaktadır. Veraset ilamı yenileme işlemi yapılmasına ya da geçerlilik süresi takip edilmesine gerek yoktur.
Veraset İlamı İçin Gerekli Belgeler
Veraset ilamı için ilamı istediğinizi belirten dilekçe ve bu dilekçeye ek olarak ölüm belgesi ile nüfus kayıt örneği vermeniz yeterlidir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz