Veraset İntikal İşlemleri Nasıl Yapılır?

 

Veraset ve intikal işlemleri, kişinin vefat etmesi durumunda miras olarak kalan gayrimenkullerin mirasçılar arasında pay edilmesi halinde gerçekleştiriliyor.

Mirasçılar

 

Kişinin vefat etmesi durumunda, ölen kişiye ait olan ev, tarla, arsa ve dükkan gibi taşınmazların kanunen mirasçı olan kişilere pay edilmesi söz konusu oluyor. Mirasçılar, kişinin vefat etmesine bağlı olarak kanundan doğan kanuni mirasçılar ve sözleşmeye dayalı olarak doğan mirasçılar olarak ikiye ayrılıyor. Mirasçıların, vefat eden kişiye ait gayrimenkullerin kendilerine intikal edilebilmesi adına yapılan işlemleri gerçekleştirmek için mirasçı olduklarını kanıtlamaları gerekiyor. Mirasçı olunduğunu kanıtlamak, mahkemeye başvurarak mirasçılık yani veraset belgesini almakla mümkün oluyor.

Veraset ve İntikal İşlemleri

 

Veraset ve intikal işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için öncelikle Sulh Hukuk Mahkemesine talep dilekçesinin yazılması gerekiyor. Ayrıca mirasçılık belgesinin herhangi bir nüfus müdürlüğünden alınması gerekiyor. Belgeler mahkemeye sunulduktan sonra mahkeme tarafından gün veriliyor ve belirlenen günde herhangi bir sorun ortaya çıkmaz ve karar verilir ise veraset ilamı mahkemenin yazı işlerinden alınıyor.

Veraset ilamının çıkarılabilmesi için tüm varislerin gelmesi gerekmiyor, yalnızca bir varis notere giderek mirasçılık belgesini alabiliyor. Ayrıca noter veraset ilamını alabilmek için notere harç ödemelerinin de yapılması gerekiyor. Sonraki adımda, veraset ve intikal vergisi beyannamesi kağıdını doldurmak gerekiyor. Kağıdı doldurmak için veraset ilamının, mirasçılık belgesinin ve nüfuz cüzdanının birer fotokopisini bulundurmak gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz