Veraset ve İntikal Vergisi 2018 Oranları Açıklandı

Yeni yılda uygulanacak olan yeni vergi oranları açıklanmaya devam ediyor. Resmi Gazetede yayımlanan Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu Genel Tebliği ile beraber 2018 yılında gerçekleştirilecek olan işlemler için ödenmesi gereken Veraset ve İntikal Vergisi oranları da belirlenmiş oldu.

Veraset ve İntikal Vergisi İstisna Tutarları Ne Kadar Oldu?

– Evlatlıklar dâhil, füruğ ve eşten her birine isabet eden miras hisselerinde 202 bin 154 TL (füruğ bulunmaması halinde eşe isabet eden miras hissesinde 404 bin 556 TL),

İvazsız suretle meydana gelen intikallerde 4 bin 656 TL,

– Para ve mal üzerine düzenlenen yarışma ve çekilişler ile 14/3/2007 tarihli ve 5602 sayılı Şans Oyunları Hasılatından Alınan Vergi, Fon ve Payların Düzenlenmesi Hakkında Kanunda tanımlanan şans oyunlarında kazanılan ikramiyelerde 4 bin 656 TL olarak dikkate alınacak.

2018 Matrah Dilim Tutarları Nasıl Hesaplanacak?

7338 sayılı Veraset ve İntikal Vergisi Kanununun 16 ncı maddesinin üçüncü fıkrasında, “Vergi tarifesinin matrah dilim tutarları, her yıl bir önceki yıla ilişkin olarak Vergi Usul Kanunu uyarınca belirlenen yeniden değerleme oranında artırılmak suretiyle uygulanır. Bu şekilde hesaplanan dilim tutarlarının yüzde 5 ini aşmayan kesirler dikkate alınmaz. …” hükmüne yer verildi. Bu hüküm ile beraber aşağıda yer alan oranlar kullanılarak hesaplamalar gerçekleştirilecek ve buna göre veraset ve intikal vergisi tahsil edilecek.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz