Vergi Borçları Nereye, Hangi Bankalara Ödenir?

Anayasa maddelerine göre kamu giderlerinin karşılanmasında kullanılmak üzere tüm vatandaşlar kendi mali güçlerine göre vergi ödemekle yükümlü tutulmaktadır. Vergiler farklı isimler adı altında alınmakta olup her verginin belirli bir beyan ve ödeme tarihi bulunur. Peki, vergi borçları nereye, hangi bankalara ödenir?

Vergi Borçları Nereye Ödenir?

Vergi borçlarını ödemek için kullanılabilecek 4 ana yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki Vergi Dairelerinin kendi bünyelerinde bulunan veznelerdir. Buna ek olarak ülkemizde hizmet veren bankalar üzerinden de vergi borçları ödenebilmektedir. Banka şubelerine ek olarak bankaların internet siteleri üzerinden de ödeme yapılabilmekte olup bu amaç için kullanılabilecek olan son yöntem ise çek ile ödeme yapmaktır. Ancak vergi ödemesi yapılabilmesi için öncelikle mutlaka vergi tahakkukunun yapılması yani vergi borcunun kesinleşmesi gerekir. Vergi beyanı verilerek vergi tahakkuk ettirilmekte ardından da kesinleşen vergi borcu seçilen yöntemlerden biri ile yatırılarak ödenmektedir.

Vergi Borcu Hangi Bankalara Ödenir?

Ülkemizde hizmet veren bankaların büyük bir bölümü ile Maliye Bakanlığı arasında anlaşma bulunmakta olup anlaşmalı bankalardan bazıları sadece internet şubesi üzerinden hizmet vermekte olup gişeden işlem yapan bankalar için iletişim kurarak bilgi alınması gerekmektedir. Vergi ödemesi yapılan bankalar listesi ise şöyle;

1-AKBANK T.A.Ş.

2-AKTİF YATIRIM BANKASI A.Ş.

3-ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.

4-ALTERNATİFBANK A.Ş.

5-ANADOLUBANK A.Ş.

6-CITIBANK A.Ş.

7-DENİZBANK A.Ş.

8-BURGAN BANK A.Ş.

9-FİBABANKA A.Ş.

10-FİNANSBANK A.Ş.

11-HSBC BANK A.Ş.

12-ING BANK A.Ş.

13-KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.

14-ODEA BANK A.Ş.

15-ŞEKERBANK T.A.Ş.

16-T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş.

17-TEKSTİLBANK A.Ş.

18-TURKISHBANK A.Ş.

19-TURKLAND BANK A.Ş.

20-TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş.

21-TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş.

22-TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş.

23-TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş.

24-TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.

25-POSTA VE TELGRAF TEŞKİLATI ANONİM ŞİRKETİ (PTT)

26-TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.

27-YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz