Kişi vefat ettiği takdirde, sahip olduğu menkul, gayrimenkullerin yanı sıra birtakım hak ve borçları da mirasçılara intikal ediyor. Asıl merak edilen soru, vefat eden kişinin vergi

Vergi Borçlarından Mirasçılar Sorumlu Mudur?
Kişi vefat ettiği takdirde, sahip olduğu menkul, gayrimenkullerin yanı sıra birtakım hak ve borçları da mirasçılara intikal ediyor. Asıl merak edilen soru, vefat eden kişinin vergi borcunun mirasçılara geçip geçmediği.
Kişi vefat ettiği zaman, yasal ve atanmış olan mirasçılar da kabul ettiği takdirde, tüm miras payları oranında kendilerine kalıyor. Gayrimenkuller, menkullerin yanı sıra hak ve borçlar da taraflara kalabiliyor. 
Türk Medeni Kanunu’na göre vefat eden kişinin borçlarından genel sorumluluk kişisel olur ve buna göre mirasçıların her biri, borcun tamamından sorumlu olur. Fakat durum vergi borçlarında bu şekilde değil. Mevzuata göre, vefat eden kişinin vergi borçlarından sorumlu olan mirasçılar, yalnızca miras hisseleri oranında ödemekle yükümlü oluyor.
Örnek vermek gerekir ise; vefat eden kişi 100 bin TL vergi borcu bırakmış ve mirasçısı olan dört çocuğu da eşit oranda hisseye sahip. Bu durumda her mirasçı vergi borcunun ¼’ünden sorumlu olacaktır. Yani her mirasçı 25 bin TL ödemekle yükümlüdür.
Mirasçılar Vergi Cezasından Sorumlu Mudur?
Kişinin vefat etmesi durumunda, yasal ve atanmış olan mirasçıları vergi borcundan sorumlu olsa da, vergi cezalarından sorumlu olmuyor. Bu durumu ceza hukukundaki “Cezaların Kişiselliği İlkesi” durumunun vergi hukukundaki yansıması ile açıklayabiliriz.
Sonuç olarak mirası kabul eden mirasçılar, gayrimenkuller ve yanlarında gelen haklar, borçlarla yükümlü olurken vergi borcunu da ödüyor. Fakat kendileri vergi cezasından mükellef tutulmuyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.