Vergi Borcu Yüzünden Haciz İşlemleri

 

Haciz işlemleri, icra takibi kesinleştiği takdirde borcu bulunan kişinin taşınır ve taşınmaz mallarına, alacaklı şahsın talebi sonucunda idari ve adli makamlar tarafından el konulması şeklinde oluyor. Merak edilen konular arasında, vergi borcu yüzünden eve haciz gelip gelemeyeceği, haline münasip ev için haciz işlemlerinin yapılıp yapılamayacağı yer alıyor.

Vergi Borcu Yüzünden Haciz

 

Vergi borcu bulunan borçlu şahsın sahip olduğu taşınır ve taşınmaz mallardan vergi borçlarını karşılayacak kadarı alınıyor. Haciz işlemlerinde, tahsil dairesi tarafından tespit edilen borçlu kişinin sahip olduğu mallar satılarak nakde çevriliyor. Satış işlemlerinin ardından, takip masrafları ve takip edilen vergi alacağı düşülüp, borçlu şahsın ödeme zamanı gelen ya da muacceliyet kesbetmiş borçları için işleniyor.

Malların satılmasının ardından borçların bedelinin dışında kalan, artan kısım borçlu kişiye veriliyor. Eğer hacze konu olan başka bir daire bulunuyor ise artan kısımdan bu dairelerin alacaklılarına ayrılanın dışında kalan, artan kısım borçluya veriliyor.

 

Haline Münasip Eve Haciz Gelir mi?

 

Haline münasip ev, borçlu kişinin kendisi ve ailesi için uygun olan, ikamet ettikleri eve deniyor. Haline münasip evler için haciz işlemleri uygulanmıyor. Fakat söz konusu evin değeri yüksek ve satıldığı takdirde yeni bir ev almaya yetiyorsa bu ev de satılıyor. Yeni bir ev alınabilecek kadarlık kısmı borçluya veriliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz