Vergi borcu bulunan mükellef, tarhiyat kapsamınca bildirim tarihine yönelik 30 gün içerisinde ceza indirim talebini vergi dairesine iletebilir. Vergi borcunda indirim nasıl ve ne şekilde yapılır? İşte detaylar…

Vergi borcu bulunan mükellef kişi indirim talebini, mükellefin indirime dahil edilen cezayı belirlemesi ve vade tarihi kapsamında ödeyeceğini ve ya aşağıda yer alan teminat türleri içerisinden biriyle vadenin bitiminden tam üç ay içerisinde ödeyeceğinin sözünü vermesiyle geçerli sayılacaktır. VUK ( Vergi Usul Kanunu) esaslarınca, vergi mükellefi, yapılmış olan tarhiyatça uzlaşma yada ceza indirimi talebi için başvurma hakkına sahiptir.

Mükellef olan kişi, yapılmış olan tarhiyat kapsamında kesilmiş olan cezaya yönelik vergi/ceza ihbarnamesinin bildirim tarihine yönelik 30 günlük bir dava açma süresi bulunduğundan vadesinde yada 6183 sayılı Kanun gereğince belirtilmiş olan tür üzerinden teminat göstererek vadenin bitişinden sonra üç ay içerisinde ödeyeceğinin sözünü verirse,

Vergi ziyaı cezası mükellef olan kişinin adına ilk defa kesilmişse yarısı, takiben kesilmiş ise üçte biri, usulsüzlük yada özel usulsüzlük cezası durumunda ise üçte biri indirilecektir. Uzlaşma içerisine giren mükellef ise, uzlaşma tutanağını imzalayana dek uzlaşma talebinden vazgeçebilir ve bunu bildirerek kesilen cezalar için indirimden faydalanabilir. Aksi durumda uzlaşma tutanağı imzalaşmış ise indirim söz konusu olamaz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz