Vergi Dairelerine Bildirilmesi Zorunlu Olanlar

 

Mükellef olan yani işe başlayan kişilerin vergi dairelerine karşı belli başlı sorumlulukları bulunmaktadır. Bu sorumlulukların arasında aslında en önemlisi ise vergi dairelerine bildirilmesi zorunlu olan şeyler bulunmaktadır. Bu durum vergi ile ilgili bir durum olup, özellikle bildirilmesi gereken şeylerin bildirilmemesi halinde cezası bile bulunmaktadır.

 

Vergi Dairelerine Neler Bildirilmeli?

 

Vergi dairelerine bağlı olarak çalışma zorunluluğu olan mükellefler bazı durumlar söz konusu olması durumunda vergi dairelerine bildirilme zorunluluğu taşımaktadır. Buna göre vergi dairelerine neler bildirilmeli konusun da sizlere detaylı bilgiler vereceğiz.

  • İşe başlama,
  • Değişiklikler, (Adres Değişikliği, İş Değişikliği, İşletmede Değişiklik, Bina ve Arazi Değişiklikleri)
  • İşi bırakma,

İşe başlama ve işi bırakma zaten yasal olarak bildirilmesi zorunlu bir alan olup, bunun dışında adres değişikliği konusu da bildirilmesi gereken zorunluluk olarak bilinmektedir.

 

Adres Değişikliği Bildirimi

 

Bağlı bulunduğunuz vergi dairelerine iş adresinin bir yerden başka yere taşınması durumunda bildirme zorunluluğu bulunmaktadır. Bu işlem taşınma tarihinden sonra 1 ay içerisinde bildirilmesi zorunludur. Mükellefler adreslerini bildirme işleminde genel bir tanım değil detaylı yani mahalle, sokak, cadde şeklinde bildirmelidir. Hatta eğer ki telefon numaralarında yapılan bir değişiklik, e-posta adresi gibi değişiklikleri bile bildirmesi gerekmektedir. Bunlar mükellefler tarafından bir dilekçe ile bildirilmesi gerekmektedir. Bu değişiklik yapılmaz ise cezası bulunabilir ve bunun için size tanılan süre içerisinde kesinlikle bildirmeyi ihmal etmeyiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz