Vergi iadesi ne demek? Mal ve hizmet alımları için vergi iadesi ne şekilde oluyor? Vergi iadesi hesaplaması. İşte vergi iadesi hakkında detaylı bilgiler…

Vergi iadesi nedir?

Vergi iadesi için kanun kapsamında bazı bilgiler yer alıyor. Ücret geliri olanlar ve ticari ile zirai hatta mesleki kazançlar ile gelir vergisi ödeyenlerle beraber emekli, dul ile yetim maaşı olanların hem eşleri hem çocukları, kamu ve müesseselerinin gerçek usulde vergilendirilerek gelir vergisi ile kurumlar vergisi ödeyeceklerin kanun kapsamında muaf tutularak vergi iadesi kapsamına dahil oluyor.

Vergi iadesi hakkında söz konusu olan mal yada hizmetler için açıklamalar ise şu şekilde ifade ediliyor;

Dayanıklı olan tüketim malları satın alımlarında, Hem yiyecek hemde içecek alımları ancak sigara ve alkol alımları hariç. Konut için yakıt alımlarında. Giyim giderleri ile SGK sağlık giderleri ücretleri. Tüm eğitim giderleri ile vekalet ücretleri dahil kira ücretleri ve ulaştırma giderleri vergi iadesine dahil edilmiş durumda.

Vergi iadesinden faydalanacak kişiler ile tabi tutulacak olan mal ile hizmetlerde yukarıda saydığımız bu bilgiler tespit edilecek ve vergi iade kanunu kapsamında karar verilecek.

Hesap ve Oranlar

Vergi iadesi konusunda aylık ile yıllık yada dönemsel hesaplar yapılabilir. Vergi iadesi kanununun 2. maddesinde yer alan bilgiler baz alınarak hizmet alımları için %5 nispeti uygulanacaktır.

Nispeti oranını %50 arttırmak ve tekrar o orana indirmek için Bakanlar Kurulu’nun yetkisi bulunuyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz