Vergi İncelemesi Nedir?

Devletin varlığını korumak, gelişimini sürdürmek ve vatandaşlarına hizmet sunabilmek adına zorunlu olarak toplamış olduğu paralara vergi adı verilmektedir. Vergiler belirli kanunlar çerçevesinde toplanmakta olup geneline bakıldığında vergi mükelleflerinin beyanlarına dayanılarak vergilendirme işlemi gerçekleştirilir. Peki, vergi incelemesi nedir?

Vergi İncelemesi Ne Demektir?

Mükellefin kendi beyanlarına dayanan vergilendirme işlemlerinde bu beyanın doğruluğunun araştırılması işlemine vergi incelemesi denilmektedir. Yani mükellefin ödemekle yükümlü olduğu vergi tutarının doğruluğunun araştırılmasıdır. Burada amaç bir denetim mekanizması kurarak mükelleflerin vergi beyanlarını mümkün olan en doğru şekilde yapmalarını teşvik etmeyi başarmaktır.

Vergi İncelemesi Çeşitleri Nelerdir?

Maliye Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen vergi incelemeleri 3 şekilde yapılabilmektedir. Bunlardan ilki ve en kapsamlısı tam vergi incelemesidir. Bu incelemede mükellefin o vergi takvimi içerisinde tüm faaliyetleri ve vergisel işlemleri incelenmektedir. İkinci inceleme türü kısmi vergi incelemesi olup belirli bir faaliyet ve vergi türüne özel inceleme yapılır. Örneğin mal satışı yapan işletmenin faturalandırma işlemlerini incelenmesi kısmı vergi incelemesi kategorisine girmektedir.

Üçüncü vergi incelemesi ise aramalı vergi incelemesi olup en kapsamlı olan incelemedir. Genelde ihbar üzerine yapılan bu inceleme son derece detaylı yapılmakta olup ihbar esasına dayanmaktadır. İhbarı yapan kişinin imzalı dilekçesi alınmakta, haklı sebeplerin tespit edilmesi durumunda Sulh Hukuk Mahkemeleri tarafından ilgili işlemler başlatılarak arama yapılmaktadır. En kapsamlı arama türü olup sonunda kesilen vergi usulsüzlük cezaları çok yüksek tutarlara erişebilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz