Vergi İncelemesi Nedir Nasıl Yapılır?

 

Ödenmesi zorunlu olan vergilerden sorumlu olan kişilerin doğruluğunu tespit edilmesi amacı ile vergi inceleme talebinde bulunma hakkı vardır. Buna göre vergi incelemesi, inceleme yapmakla yükümlü olan kişiler tarafından ödenmesi gerekilmekte olan vergilerin doğruluğunu araştırmak ve tespit etmek amacı ile yapılan işleve denmektedir. Buna göre ise vergi incelemesi nedir konusundan sonra merak edilen soru ise vergi incelemesi nasıl yapılır gelmektedir.

Vergi İncelemesi Nasıl Yapılır?

 

31 Ekim 2011 tarihinde yayımlanan resmi gazete ile birlikte 28101 sayılı kanun ile devreye giren vergi incelemesi uyulacak olan esaslar kayda alınarak yapılmaktadır. Vergi incelemesi nasıl yapılır konusunda vergi incelemeleri vergi incelemekle yükümlü olan kişiler tarafından yapılmakta olup, kanun kapsamında yer alan maddelere uygun şekilde yapılması gerekmektedir.

Vergi İnceleme Süresi Ne Kadardır?

 

Kanun kapsamında vergi inceleme süresi en fazla 10 gün sürmekte olup, yapılan şikayet veya ihbar olması durumunda yapılmaktadır. Bunun dışında mükellefler de vergi inceleme talebinde bulunabilir. Vergi inceleme konusunda incelemekle yetkili olan kişiler iş yeri sahibi ya da mükelleften bazı bilgiler isteyebilir. Bu durum ise inceleme yapıldığına dair başlangıç yapıldığını düşündürmektedir. İşe başlama durumundan sonra incelemeler başlamakta olup, buna göre inceleme sırasında inceleme dosyası oluşturulmaktadır. İnceleme bittikten sonra ise bu dosya istenilen yerlere gönderilebilir. İnceleme yapan kişilerin dosyayı devretme hakkı bulunmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz