Vergi İndirimi Bugün itibariyle Bitti

Konut sektörü, beyaz eşya ve mobilya için geçerli olan vergi indirimi için belirlenen tarih bugün sona eriyor. Vergi indirimleri için belirlenen tarihin dolması ile beraber mobilyada uygulanan % 8 KDV oranı yeniden % 18 oranına, beyaz eşya için uygulanan Özel Tüketim Vergisi % 0 seviyesinden % 6,7 seviyesine, 150 metrekare ve altında kalan konutlar için uygulanan % 8 KDV oranı yeniden % 18’e yükseldi. Yani mobilya, beyaz eşya ve konutta maliyetler belirli oranda artacak.

Tapu Harcı İndirimi De Sona Erdi

Yukarıda yazan indirimlere ek olarak tapu harcı için uygulanan indirimde Ekim ayı itibari ile sona ermiş olacak. Hatırlanacağı üzere Bakanlar Kurulu tarafından Mart ayında alınan yeni karar ile beraber tapu işlemlerinde binde 20 olarak tahsil edilen KDV oranı binde 15 seviyesine çekilmişti. Piyasayı canlandırmak, ekonomik durgunluğa son vermek ve satışları arttırmak için alınan kararlar Mart ayında hayata geçirilmiş ve son gün olarak 30 Nisan tarihi belirlenmişti. Ancak satışların indirim haberi ile beraber büyük oranda artması ve sektörden bu konuda yoğun talep gelmesi üzerine tarih uzatılarak Eylül ayına çekilmişti.

Yeni Bir Uzatma Kararı Çıkar Mı?

Vergi indirimi kampanyası için sektörde yeniden yoğun bir talep dalgası oluşurken Maliye Bakanı Naci Ağbal daha önce yaptığı açıklamada tarihin bir daha uzatılmasının söz konusu olmadığını dile getirmişti.  Yapılan indirimin sona ermesi ile beraber satışlarda düşüş yaşanıp yaşanmayacağı ise merak konusu oldu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz