Vergi İndirimine Karşı Olarak Beyaz Eşyalara Zam!

Ekonomiyi canlandırmak için atılan adımlardan birisi de mobilyalardaki Katma Değer Vergisi’ni %18’den, %8’e; beyaz eşyalarda ise Özel Tüketim Vergisi’ni sıfırlamak olmuştu. Buradan yola çıkarak beyaz eşyalarda ve mobilyalarda fiyat olarak hatırı sayılır bir indirim bekleniyordu. Fakat Merkez Bankası’nın Mart ayına ilişkin olarak açıkladığı Enflasyon Raporu’nda “Vergi indirimine rağmen mobilya ve beyaz eşya fiyatlarında artışlar gözlendi” şeklinde açıklaması da oldukça dikkat çekici ve beklenmedik bir tespit oldu.

Hükümetten gelen, ekonomiyi canlandırmak adına atılmış olan bu adımla birlikte Şubat ayındaki beyaz eşya satışları %32 olarak bir artış göstermiş, Katma Değer Vergisi ve Özel Tüketim Vergisi’ndeki indirimlerle birlikte fiyatlar %7-10 arasında düşmüş olsa da Nisan ayı ile birlikte söz konusu indirimlerin yerini yeni zamlar aldı.

Stokta bulunan ürünlerini öne süren imalatçılar, yeni ürünlerin fiyatını %5-7 artırırken, sebep olarak da maliyeti gösterdi. Bu konu hakkında açıklamada bulunan Mobilyacılar Sitesi Modoko’nun Yönetim Kurulu Başkanı Etem Özçelik, “Mobilyacılar depodaki stokunu eritti ve kar etti. Ama yeni üretime girilmesi gerektiğinde malzeme zamlandığı için bu durumu fiyata yansıttı” şeklinde konuşarak, ürünlerdeki fiyat artışının sebebi olarak, malzemelere gelen zamlar olarak gösterdi.

Bu açıklamalara karşılık olarak, Mobilya Sanayicileri ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç, mobilyalar için maliyeti artıracak herhangi bir gelişmenin yaşanmadığını, maliyetin yükselmesini sebep olarak gösterenlerin de fırsatçı olduğunu belirtti.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz