Vergi Kaçıran Ev Sahibini Nereye Şikâyet Edebilirim?

Sahip olduğu taşınmazı kiraya vererek gelir elde etmeye başlayan ev sahiplerinin bu gelirleri üzerinden bir takım vergiler ödemesi gerekiyor. Vergi ödeme yükümlülüğünü yerine getirmeyen ev sahiplerini ise kiracıları şikâyet etme hakkı kazanıyor. Peki, vergi kaçıran ev sahibi nereye şikâyet edilir?

Ev Sahibi Vergi Kaçırıyor, Nereye Şikâyet Edilir?

Ev sahibinizin vergi ödemediğini fark ettiğiniz anda onu şikâyet etme hakkını kullanabiliyorsunuz. Vergi kayıplarının önüne geçmek ve vergi kaçağını önlemek amacı ile kiracıların kendi ödemiş oldukları kiralardan oluşan vergileri takip etmeleri büyük bir önem taşıyor. Bilindiği üzere her bir ev sahibi aynı zamanda emlak vergisi, kira gelir vergisi ile çevre ve temizlik vergisi mükellefi oluyor. Kiracıların bu vergilerin ödenip ödenmediğini takip etmesi ise büyük bir önem taşıyor. Ev sahibinin bu vergileri düzenli olarak ödemediğini tespit eden kiracıların ise vergi kaçağını yetkili mercilere haber vermesi yani ev sahibini şikâyet etmesi gerekiyor.

Alo Maliye Hattını Aramanız Yeterli

Ev sahibini şikâyet etmek isteyen kiracıların ise bunun için sadece Alo Maliye Hattı numarası olan 444 0 189 numarasını araması yeterli oluyor. Maliye Bakanlığı şikâyet hattı olarak kullanılan bu numara üzerinden yapılan çağrılar sonucunda yetkili olan vergi denetmenleri ev sahibinin adresine giderek yükümlü olduğu vergileri ödeyip ödemediğini denetliyor ve usulsüzlük tespit ederse vergi cezası kesiyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz