Vergi Levhası Nedir?

Vergi levhası mükellefe ait bazı bilgilerin açıklanması suretiyle, vergilerin ödenmesinde kamuoyunun baskı ve desteğinden yararlanılmasını amaçlayan ve bunları gösteren belgenin adı olarak karşımıza çıkıyor. Ticari kazanç sahipleri, zirai kazanç sahipleri, serbest meslek sahipleri, adi ve kolektif şirketler ve adı komandit şirketler vergi levhası asmak zorunda olan mükelleflerdir. Vergi levhalarını usulüne uygun şekilde onaylatma işlemlerinin ardından iş yerlerine asmak zorundadırlar.

Vergi levhasını kısaca tanımladıktan sonra vergi levhasının ne kadar önemli olduğu konusuna da değinmek gerekiyor. Zira vergi levhası olmayan pek çok şirket aktif olarak yasak olmasına rağmen ticaret hayatlarına devam ediyor. Dolayısı ile iş yaptığınız iş yerinin vergi levhası olup olmadığını sorgulamak da sizin en doğal hakkınızdan birisi haline dönüşüyor.

Vergi Levhası Sorgulama

Vergi levhasını sorgulamak ise sanıldığından çok daha basit bir takım işlemleri beraberinde getiriyor. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesi olan www.gib.gov.tr üzerinden vergi levhası sorgulaması yapabildiğiniz gibi benzer işlemi e-devlet yolu ile de gerçekleştirmeniz son derece kolay. E-devlet şifreniz ile beraber Gelir İdaresi Başkanlığı hizmetlerine girdiğiniz zaman karşınıza çıkan ekranı eksik bir şekilde doldurarak ilgili kurum veya kuruluş ile ilgili olarak sorgulama yapabilme şansınız mevcut.

İlgili şirketin internet sitesinde veya iş yerinin içerisinde bulundurulması zorunlu olan vergi levhası, bu konuda ihlal yapanlara da yüksek para cezalarını da beraberinde getiriyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz