Vergi Mahkemesi Nedir Görevleri Nelerdir?

 

Bu haberimizde sizlere vergi mahkemesi nedir başta olmak üzere vergi mahkemesi ne zaman kuruldu, vergi mahkemesi ne iş yapar gibi detaylara yer ver verilecek.

Vergi Mahkemesi Nedir?

 

Vergiye mükellef olanlarla, maliye arasındaki uyuşmazlıkları gidermek için yükümlü olan mahkemedir. Yani genel olarak bakmak gerekir ise iş yerleri sahipleri vergiye tabi olup, bu kişiler mükellef olarak bilinmektedir. Buna göre ise mükellef ile maliye arasın da oluşan herhangi bir anlaşmazlık eğer ki çözülemiyor ise mahkemeye taşınmaktadır. Mahkeme ise tarafsız şekilde yargılamasını yaparken, bu konuyla ilgilenen kişilere ve yapılan davaya vergi mahkemesi denir. Vergi mahkemeleri aslında isminde de belli olduğu üzere vergi ile ilgili sorunların oluşmasından kaynaklanmaktadır.

Vergi Mahkemesi Görevleri Nelerdir?

 

Kuruluş kanunlarına göre vergi mahkemelerini oluşturan başkan ve yeteri kadar üyeden oluşur. Kanunun 4. Maddesinde detaylara yer verilmektedir. Başkanın olmadığı veya bulunmadığı dönemlerde üyelerin arasından en kıdemli olan yetkili kişi olarak geçer. İlgili kanunun 7.maddesinde belirtilen detaya göre tek hakim tarafından çözüme bağlanmasını gerektiren durumların da söz konusu olabileceği açıklanıyor.

Vergi mükellefi ile maliye arasında arabulucu görevi olan vergi mahkemesinden her iki taraf için anlaşmazlık çözümlenemediği zaman yargının diğer organlarına müracaat etme hakkı doğabilmektedir. Bu mahkemeler genellikle ara buluculuk olarak görev yapmaktadır. Fakat eğer ki arabuluculuk yapılamıyor ise dava süreci devam eder.

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz