Vergi mahremiyeti nedir? Vergi mahremiyeti, vergileme kapsamında alakalı olarak elde edilen ve vergilemeyle alakalı öğrenilen bilgilerin, mükellefler ile bilgi sahipleri arasındaki gizliliğe dayanıyor. İşte vergi mahremiyeti hakkında sorularınızın yanıtı…

Vergi mahremiyeti nedir?

Vergi mahremiyeti kısaca vergileme kapsamıyla alakalı olup, ortaya çıkarılan bilgiler ve öğrenilen bilgilerin mükellef ve bilgi sahipleri arasında gizli kalarak üçüncü kişilere açıklanmaması olarak bilinmektedir. Vergi mahremiyeti için VUK (Vergi Usul Kanunu)’a göre madde 5’te açıklanmış. Madde 5’e göre aşağıda yer alan yazılı kişiler görevlerinin gerektirdiği işten dolayı, mükellefin ve mükellefle alakalı kişilerin şahıslarına, ait hesap bilgileri, işleri, işletmeleri ve servetleri gibi birçok durumun özel, gizli kalması gerektiği olarak belirtilmiştir.

Gizlilik Şart!

Vergi incelemeleriyle uğraşan memurlar, Vergi mahkemeleri ile bölge idare mahkemeleri ve  Danıştayda görevli olanlar, VUK‘a göre komisyonlara iştirak ediciler, vergi işlerinde bilir kişiler, yukarıda ki yazılı durumları kabul etmiş ve işten ayrılsalar bile devam etmelidir. Gizli kalan bilgiler ancak vergi güvenliği adına bilgileri ve durumları ilan edilir. Onun dışında gizlilik esastır ve kişiye karşı ifşa olarak kullanılamaz. İşten ayrıldıkları taktirde saydığımız bu durumların geçersiz olduğu sayılamaz. Kişi işini bıraksa veya emekli olsa bile, mükellefin bilgilerini daima gizli tutmalıdır. Kişiye zarar verilmemelidir.

Açıklanan tüm bu bilgiler ele alınacak olursa eğer, mükelleflerin haysiyetine, şerefine ve tüm haklarına tecavüz edilemez olduğu ortaya çıkıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz