Vergi Ödemesini Geciktirmenin Bedeli Nedir?

Taşınmaz mal sahipleri, 30 Kasım tarihine kadar emlak ve çevre temizlik vergisini ödemekle yükümlüdür. Mal sahibi, vergiyi ödemediği takdirde borcuna gecikme zammı da dahil ediliyor. Vergi ödemesini geciktirmenin cezasının ne kadar olduğu merak edilen sorular arasında.

Vergiyi Geciktirmenin Cezası Nedir?

Taşınmaz mal sahipleri, 30 Kasım tarihine kadar emlak ve çevre temizlik vergisini ödemez ise, kendilerine bir hafta daha hak tanınıyor. Vergi ödemesini internet üzerinden veya gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeden de yapabiliyor. Belediyelerin bir kısmı vergi tahsilatını hafta sonu da yapabiliyor.

Emlak Vergisini Geciktirmenin Cezası Nedir?

Emlak vergisi ödenmediği takdirde, “emlak vergisi gecikme zammı” uygulanıyor. Vergi borcu geciktirme zammı oranı, 2010 yılından bu yana her ay için %1,40 olarak alınıyor. Örnek vermek gerekirse, emlak vergisi borcunuz 200 TL olduğu takdirde, geciktirdiğiniz her ay için eklenecek gecikme zammı 2,80 TL olarak tahsil ediliyor.

Çevre Temizlik Vergisini Geciktirmenin Cezası Nedir?

Çevre temizlik vergisi geciktirildiği takdirde, vergi cezası hesaplanırken gayrimenkulün türü göz önüne alınıyor. Çevre temizlik vergisini geciktiren mükellef, söz konusu borcunun ve belediyelerin tahsil ettiği çevre temizlik vergisi gecikme zammının toplamının yüzde yirmisini, ertesi ayın 20. gününe kadar belediyeye bildirmeli ve ödemelidir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz