Gayrimenkul sahiplerinin yıl içerisinde ödemekle zorunlu oldukları birçok vergi çeşidi bulunuyor. Gayrimenkul sahiplerini yakından ilgilendiren vergi ödemelerine bir gün kaldı.

Gayrimenkul sahipleri her yıl ödemeleri gereken vergiler bulunuyor. Bu vergilerin zamanı geldiğinde ödenmesi için büyük bir önem teşkil ediyor. Bu yıl içerisinde gayrimenkul sahipleri; emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, kira gelir vergisi, değer artış vergisi gibi beyanname dönemlerinin geldiğini belirtelim.

Kira gelir ve değer artış kazancı vergisini ödemekle zorunlu olup olmadığınızı bilmiyorsanız eğer, beyanname vererek öğrenebilirsiniz. Bu yıl 1 Mart ile 25 Mart arası akşamına dek yıllık gelir vergisi beyannamesi verilmesi şart.

Kira Gelir Vergisi Hakkında!

Geçtiğimiz yıl yani 2018 yılında kiralanan gayrimenkulden 4 bin 400 TL’den daha fazla bir gelir elde edenlerin kira gelir vergisini ödemesi şart. Bu bakımdan gayrimenkul sahipleri vermiş oldukları kiralama işleminde aldıkları tutar yukarıdaki tutarı aşıyorsa beyanname vermek zorundalar.

Kira gelir vergisi ödemekle yükümlü olup olmaması beyanname verince belli oluyor. Beyanname sırasında gider yöntemleri ile yapılmış olan indirimlerden sonra sınırın üstündeyse vergi ödemek zorundasınız. 1. Taksit ile 1 Mart ve 31 Mart arası ödenecek.

Değer Artış Kazanç Vergisi Hakkında!

Geçtiğimiz yıl ev yada iş yerini satıp kazanç sağlayan kişiler, bu yıl değer artış kazancı vergisi ödeyecek. Gayrimenkullerin iktisap gününden tam 5 yıl içerisinde gayrimenkulü satmasından doğan kazançlar değer artış kazanç vergisi içerisine girerek yükümlü kılınıyor.

Değer artış kazanç vergisi de Mart ve Temmuz aylarında iki eşit taksit halinde ödeniyor. Ödeme günü ise 1 Mart ve 31 Mart olarak ifade edildi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz