Vergi uzlaşması nedir? Vergi ulaşması, mükelleflerin adına yapılmış olan tarhiyatı yargı yoluna taşımadan önce, vergi ve ceza konusundan anlaşmak adına başvuracaklar idari çözüm yolu olarak bilinir. Peki vergi uzlaşma şartları var mı? Vergi uzlaşma şartları nedir?

Vergi uzlaşması şartları nedir?

Vergi uzlaşması nedir? Vergi ulaşması, mükelleflerin adına yapılmış olan tarhiyatı yargı yoluna taşımadan önce, vergi ve ceza konusundan anlaşmak adına başvuracaklar idari çözüm yolu olarak bilinir. Kamunun alacağı olduğu tahsil için uzlaşma yolu olmakla beraber mükellefin yargı yolunda çekeceği sıkıntının önüne geçmiş oluyor. Türk vergi sistemi kapsamınca uzlaşma bakımından ikiye ayrılıyor. Uzlaşma da tarhiyat öncesi ve tarhiyat sonrası olarak düzenlendiği görülüyor. Mükellefler ise sadece bir yolu tercih edebilirler. Ya öncesi yada sonrası olarak.

Tarhiyat öncesi uzlaşma için vergi incelenmesi başlamış olan mükellefler için tarhiyat yapılmamış olması halinde tercih edilecek bir yoldur. Tarhiyat öncesi uzlaşma için vergi incelemelerinden hemen sonra matrah yada matrah farkları değerlendirilmiş vergi, resim ve harçlar ile beraber kesilecek olan ziyaı cezası ile usulsüzlük gibi özel usulsüzlük cezaları kesilecektir.

Uzlaşma Talebinde Kimler Bulunur?

  • -Mükellef,
  • -Noterden alınmış vekaletname ile mükellefi temsil eden kişi,
  • -Tüzel kişiler, küçükler ve kısıtlılarda ise bunların kanuni temsilcileri olabilir.

Uzlaşma talebi nereye ve nasıl yapılır?

Bu talep, vergi incelemesini yapan kişilere yada bu elemanların çalıştıkları ekip veya grup başkanlıklarına yazılı bir şekilde yapılabilir. Uzlaşma talebinde yer alacak dilekçede; mükellefin adı, soyadı ve adresi yer almalı. Bunların yanı sıra başvuru vekil tarafından yapılacaksa eğer, vekilin adı, soy adı ve vekaletname tarihi ile numarası mutlaka yer almalıdır. Son olarak ise incelemenin vergilendirme dönemi yazılacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz