Vergi Zamanaşımı Süresi

Vergide zamanaşımı süresi geçtiği takdirde vergi alacağı, mükellefin müracaatına bakılmaksızın ortadan kalkıyor. Vergi alacağını ortadan kaldıran zamanaşımı süresinin ne zaman başladığı merak edilen konular arasında yer alıyor.

Vergi Zamanaşımı Süresinin Başlangıcı

Vergi alacağının doğduğu yılı takip eden yılın başından itibaren beş sene içerisinde tarh ve mükellefe tebliğ edilmeyen vergiler zamanaşımına uğruyor. Örnek vermek gerekir ise 2003 yılı içerisinde elde edilen bir gelirin zamanaşımına uğraması için, 2004 yılının 1 Ocak tarihinden itibaren 2008 yılının 31 Aralık tarihine kadar olan süre içerisinde tarh ve mükellefe tebliğ edilmemiş olması gerekiyor.

Katma Değer Vergisinde zamanaşımı, vergi alacağı mal teslimi ya da hizmetin yapılması ile birlikte doğduğu için, bu yılı izleyen yılın başından itibaren başlıyor.

Vergide Zamanaşımının Durdurulması

Vergi dairesince matrah takdiri sebebi ile takdir komisyonun başvurulması takdirinde zamanaşımı durduruluyor. Duran zamanaşımı, mezkur komisyon kararının vergi dairesine tevdiini takip eden günden itibaren işlemeye devam ediyor.

Şartlı istisna ya da muafiyet durumu sonucu kısmen alınmayan ya da tamamen alınmayan vergilerin zamanaşımı süresi, istisna ya da muafiyet şartlarının ihlal edilmesi durumunda, o tarihi takip eden takvim yılı başından itibaren başlıyor.

Damga vergisine tabi tutulup vergi ve cezası zamanaşımına uğrayan evraklar, hükmünden tarh zamanaşımı süresinin dolması takdirinde faydalanılırsa mezkür evraka ait vergi alacağı yeniden doğuyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz