Vergide Pişmanlık ve Islah Ne Anlama Gelir?

 

Vergi kanunları kapsamında geçen terimler arasında vergide pişmanlık ve ıslah bulunmakta olup, pek çok mükellef bu terimlerin hangi durumlar için ve neden kullanıldığını merak etmektedir. Buna göre ise vergide pişmanlık ve ıslah nedir sorusu sıklıkla gelmekte olup, bizler de bu konuyu sizler için araştırdık.

 

Vergide Pişmanlık ve Islah Nedir?

 

Vergi ziyaı yatan anlamına da gelmekte olan vergide pişmanlık ve ıslah, vergi dairesinin dışın da olan olayın, bir dilekçe ile bağlı bulunan vergi dairelerine bildirilmesi durumuna denmektedir. Mükellefler vergi kanunları kapsamında yasaklı veya yanlış bir durum gerçekleştirmesi ve bu durumu kendileri bağlı bulundukları vergi dairelerine bir dilekçe ile açıklayarak bildirmelerine denmektedir. Açıkça genellikle ceza gerektiren işlemler içeriyor ise bu durum kişilerin bildirmesi durumunda ceza uygulanmayabiliyor. Tabi ki bu ceza uygulanmaması bazı durumlar neticesinde ortaya çıkmaktadır.

Pişmanlık Talebi Kabul Edilenlere Ceza Kesilir mi?

 

Vergide pişmanlık ve ıslahdurumu içerisinde yer alan bir mükellef için bazı durumlarda ceza kesilse de bazı durumlarda kesilmemektedir. Bu tamamen dilekçenin kabulüne bağlı olup, bazıları kabul edilse de az bir ceza kesilmesi de mümkündür. Buna göre ise pişmanlık talebinde bulunan ve kabul edilen mükellefin bazılarına 1. Derece 1 kat ceza uygulanırken, dilekçeleri kabul edilmeyenlere ise 1. Derece 2 kat usulsüzlük cezası uygulandığı bilinmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz