Verilen Depozito Geri Alınabilir Mi?

Kiralama işlemlerinin tümünde kiraya veren taraf haklarının korunması adına kiralayan taraftan belirli bir peşinat tutarı talep etme hakkına sahiptir. Depozito olarak isimlendirilen bu tutar oluşma riski bulunan zararların tazmininde kullanılmak üzere alınır ve böyle bir zarar olmadığı takdirde ev sahibi tarafından kiracıya geri verilmektedir. Peki, verilen depozito geri alınabilir mi?

Depozito Nasıl Alınır?

Verilen depozitonun iadesi için tarafların karşılıklı olarak anlaşmaları bulunuyorsa bu anlaşmaya uyulur. Yani kira sözleşmesi içerisinde depozito ile ilgili olarak yazılı maddeler bulunuyorsa bu maddelere uyulur. Taraflar ilk olarak taşınmazı inceleyerek tazmin edilmesi gereken bir zararın bulunup bulunmadığını inceler. Böyle bir zarar söz konusu değilse verilen depozitonun tümü, herhangi bir zarar bulunuyorsa da bu zarar tazmin edildikten sonra kalan tutar ödenmektedir. Depozito tutarı banka havalesi şeklinde ödenebileceği gibi elden tutanak karşılığında da ödenebilmektedir.

Depozito Teslim Tutanağı

Depozitonun elden geri ödenmesi durumunda ev sahibinin kendi hakkını koruması adına depozito iade tutanağı tutarak bu parayı iade etmesi gerekiyor. Yine depozito bedelinin bankada açılan vadesiz hesapta tutulması tercih edilmesi gereken önemli bir yöntem olarak öne çıkıyor. Ev sahibinin ve kiracının onayı olmadan paranın çekilemeyeceği bankadan müşterek hesap açma yöntemi ile yatırılacak tutar evin boşaltılmasını takip eden 3 ay içerisinde hesaplanarak iade ediliyor. Depozitonun iadesini engelleyen haksız bir durum bulunmazsa banka bu parayı 3 ay içerisinde ödemekle yükümlü tutuluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz